Běž spát, kámo!

Fotbalista Viktorie Plzeň Jean David Beaugel několikrát čelil z hlediště rasistickým urážkám. V některých soutěžích stačí, když na hřišti či v hledišti zazní jedno rasistické slovo a strhne se taková mela, že divák neznalý souvislostí má pocit, že nastala katastrofa přesahující nejhorší myslitelné představy. Řev, divoká gesta, odchod mužstva ze hřiště, pokuty, mediální dohry, kající omluvy. 
 
Jenže Jean žije v České republice. A tady je na podobné způsoby zvědavý málokdo. Ne, není to proto, že je v české společnosti více rasistů, než třeba v Anglii, či Beaugelově rodné Francii. Ale máme jinou historii, než koloniální velmoci a je v nás nejspíš pořád zakořeněno, že se za urážku dává maximálně tak (s prominutím) přes hubu. A když se začne rasistická urážka posuzovat jako horší čin, než třeba ublížení na zdraví? Hněv lidu se může rychle obrátit proti oběti. Po posledním zápase Plzně to nevydržel jeden z fanoušků poraženého mužstva a na Instagram Beaugelovi napsal: “Ty káre černej, příště tě trefím do palice. Budeš mě kouřit, ty šlapko černá vymr*aná. Měl jsi to přeskočit, když máváš jak šlapka, tyvole,” Reakce Beaugela? “Bež spát, dej si pivo, zítra je nový den, budeš mít lepší náladu. Čau, kámo!”
 
Účinnější boj proti rasismu si v tuzemských podmínkách lze těžko představit. Však také Beaugel za svou odpověď sklidil chválu od fanoušků napříč klubové příslušnosti.
 
Takže, kámo, Jeane, díky, žes útok toho primitiva takhle ustál. Máš náš respekt. V boji proti rasismu jsi udělal víc, než celá UEFA i s Kamarou dohromady.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!