Bez koncepce, bez plánu, bez zmocněnce

Už když Roman Prymula v týdnu odmítl nabídku stát se zvláštním zmocněncem vlády pro očkování proti covidu-19, byl to podezřelý signál. Jako by se nechtěl znovu špinit něčím, co zavání průšvihem. Takže pokud premiér Andrej Babiš v neděli řekl, že to bere na sebe, není to pouze projev toho, že neumí delegovat pravomoci, dost možná se za tím skrývá podstatnější skutečnost – totiž že s ním a jeho chaotickým řízením země prostě už nechce mít nikdo nic společného.

„Protože já mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční, takže jsem se rozhodl, že to budu já.“ Tak premiér Andrej Babiš v neděli během obchůzky nemocnic odůvodnil rozhodnutí, které má potenciál zlidovět podobně jako jiné výroky současného premiéra. Svízel je, že tady nejde jen o něj, ale o nás všechny. Jedni si z něj budou utahovat, jiní ho budou možná i obdivovat za to, kolik si toho bere na svůj hrb, pravda je ale taková, že jde o natolik zásadní věc, že by se jí neměl věnovat vyčerpaný premiér, nýbrž někdo, kdo tomu rozumí a může se do věci vložit celý. Jde přece o životy lidí, řízení vakcinace nejde dělat na částečný úvazek nebo o víkendech.

Je svým způsobem udivující, že Babiš nemá ve svém okolí nikoho, kdo by mu takto triviální věc dokázal vysvětlit. Výsledek lze už teď vcelku přesně odhadnout: čeká nás opět chaos, zmatky, mediální cirkus bez opory v realitě. A taky přetížení lékaři, unavené zdravotní sestry, očkování bez koncepce, bez plánu, a de facto také bez zmocněnce. Přitom už teď je důvěra lidí ve vládní opatření v prachu, a pokud to lze vůbec zvrátit, jediná cesta je angažovat renomovaného experta, který disponuje důvěrou lidí, což je základní předpoklad k tomu, aby jim dokázal věrohodně vysvětlit přínosy a rizika očkování.

Celá peripetie v každém případě zapadá do širšího kontextu, který bychom mohli nazvat rozvrat státu. Jedno z hlavních zjištění, které jsem si vzal ze svých letních výprav po českém a moravském venkově, zní takto: státní instituce nefungují. Byly v rozkladu už před koronavirem, ten toto hlavní dědictví vlády Andreje Babiše pouze obnažil. Narážel jsem na to prakticky všude. Potvrzuje se také, že Babiš nejen že není dlouhodobě schopen delegovat pravomoci, v danou chvíli je navíc skoro jisté, že s ním nikdo soudný už nějaký čas nechce mít nic společného. Babiš je sám, proto bude řídit očkování.

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!