Berlínský trh dětí

V první polovině března se v Berlíně konal již potřetí veletrh „vytoužených dětí“ (Kinderwunsch Tage). Všude obrázky roztomilých batolat, usmívajících těhotných žen a štěstím zářících rodin. „Společně pomůžeme realizovat vaše sny“, sliboval hlavní slogan informační brožurky akce, na které dostalo prostor celkem skoro padesát firem. Za milou fasádou „vytoužených dětí“ se totiž  skrývaly firmy z oblasti tzv. reprodukční medicíny z USA, Španělska, Řecka, Ruska, Polska či Ukrajiny. Tyto firmy na něm nabízely „náhradní mateřství“, poskytování vajíček či embryí.

To vše  je sice v Německu zakázané, leč reálně nestíháné. Reklama pro tzv. náhradní mateřství je v Německu zakázaná, leč na vlastní oči jsem se přesvědčila, že není. A nakonec tzv.  preimplantační diagnostika, která má dopomoct k „perfektnímu“ dítěti, je povolena jen ve speciálních případech, ale děje se rozhodně nad rámec zákona.

Dítě za 55 000 euro

Jak je to vše možné? V případě veletrhu dětí si pořadatel akce David McAllister z britské eventové agentury „F2F Events“ vypomohl tím, že tvrdil v tiskovém prohlášení, že účastníci dostanou „neutrální pomoc a informace“. A je to… Stejný McAllister požadoval několik měsíců dříve legalizaci darování vajíček v Německu, leč žádat něco je alespoň legální.

Co všechno si můžete na festivalu pořídit a zařídit? Poskytnutí  vajíček (s fotografiemi dárkyň), různé balíčky tzv. náhradního mateřství (all inclusive program na Ukrajině stojí 55.000 Eur), „garance“ potomstva neomezeným počtem pokusů umělého oplodnění apod. Lékař z USA doporučuje dovolenou v Kalifornii, kde se nachází jeho klinika – dva týdny dovolené, dva dny na klinice . No neberte to…

Prostor na morální otázky kolem těchto praktik, pochopitelně, nezůstal. Vykořisťování tzv. náhradních matek, degradování dětí na zboží, zabíjení nenarozených dětí při nepovedeném „transferu“, to vše zde nehraje roli. Právě naopak, referenti mluvili o „pěstování“ embryí, doporučovali „redukci“ při mnohočetném těhotenství a ubezpečovali, že geneticky poškozené dítě (např. s Downovým syndromem) nebude v žádném případě „zasazené“ do dělohy. Ve španělském centru ivf-Spain si zákazník může vybrat pohlaví, barvu očí i vlasů  nebo sociální a charakterové schopnosti dítěte. Před dvaceti lety to bylo sci-fi, dnes realita.

Veletrh dětí  proběhl bez větší kritiky veřejnosti (kromě menších pro-life a prorodinných organizací). To zapadá do celkové atmosféry v Německu od schválení tzv. manželství pro všechny v roce 2017. Po schválení manželství pro všechny je totiž následným logickým krokem v taktice homosexuální lobby „získání dětí“. Spolková ministryně spravedlnosti Katarina Barley a poslanecký klub Zelených předkládají návrhy k „zrovnoprávnění“ lesbických párů, tzv. „spolumateřství“ (mezi biologickou matkou dítěte a její partnerkou by nebyl rozdíl v právech a povinnostech vůči dítěti). Liberálové z FDP žádají legalizaci darování vajíček a tzv. náhradního mateřství. Získání spermií pro lesbické páry potřebných k umělému oplodnění je již dnes totiž povolené, zatímco homosexuální muži se k vlastním dětem legální cestou dostat nemohou.

Děti pro všechny

Právní precedenty jsou již také realitou. V polovině března rozhodl vyšší zemský soud ve Frankfurtu, že dítě od tzv. náhradní matky na Ukrajině může být adoptované německou ženou, která si dítě „objednala“. Deník FAZ informoval koncem března o advokátovi, který za posledních pět let zaznamenal narůst žádostí (o třetinu) od párů, které chtějí být v Německu uznané za rodiče dítěte, které vynosila matka v zahraničí. Zdá se, že po tzv. manželství pro všechny se Německo blíží k „dětem pro všechny“.

 

Autorka je germanistka a politoložka. Žije v Berlíně.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!