Berlínské postřehy – tentokrát z Mnichova

Mnichov se zabývá přejmenováním 320 ulic v bavorském hlavním městě. Z pověření městské rady vznikla komise, která má prozkoumat problematické názvy ulic pojmenované podle nevhodných osob. Na seznam se dostali mimo jiné dlouholetý bavorský ministerský předseda a spolkový ministr obrany Franz Josef Strauß, Kryštof Kolumbus, vynálezce a zakladatel firmy Werner von Siemens, první spolkový president Theodor Heuss nebo spisovatel Erich Kästner.

Vznik komise vychází z návrhu sociálních demokratů, kteří v roce 2016 požadovali prozkoumání, které ulice jsou pojmenovány podle osob, které pojí „šovinistický, extrémně nepřátelský vůči ženám, militaristický, rasistický, antisemitský nebo národně-socialistický kontext“.

Straußovi je komisí vyčítáno, že byl „častým hostem v Africe“, že rád jezdil na safari a „střílel na antilopy“. Tento politik CSU údajně trpěl koloniální nostalgií. Theodor Heuss vadí z důvodu, že v roce 1933 hlasoval za zmocňovací zákon (tím odevzdal parlament kompetence spolkové vládě) a že u něj lze prokázat „stereotypní protižidovské názory“.

Arthur Schopenhauer vadí kvůli svému nepřáteství vůči ženám, Kästnerovi vyčítají, že v čase národního socialismu neopustil Třetí říši, ale stáhl se jenom do „vnitřní emigrace“ a mořeplavec Kolumbus „obchodoval s otroky“. Zakladatel firmy Siemens Werner von Siemens, který zemřel v roce 1892 (!), se zas provinil tím, že jeho firma „profitovala v období národního socialismu“.

Proces zkoumání ještě trvá a poslední slovo bude mít městská rada, tzn. městský parlament.

Autorka je politoložka, s rodinou žije v Berlíne.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!