Berlínské postřehy Márie Fuchs – Všichni za klima!

Dnes probíhají v Berlíne a celé Německu velké demonstrace za klima v rámci „Fridays for future“. Kdybych o demonstracích nic netušila, hned několik obchodů v naší čtvrti by mi je připomnělo. Bydlíme v klidnější části města, která má téměř venkovský charakter. Obchodů je zde pomálu (naproti tomu jesle a školky rostou jak houby po dešti, ale o tom někdy jindy). Ty obchody, které tu jsou, se rozhodly skoro do jednoho podpořit demonstrace. V jednom každém visí plakáty zvoucí k demonstraci za klima. V pekařství, v optice, v knihkupectví, vetešnictví, papírnictví či lékárně. Všechno to jsou jediné obchody svého druhu v okolí, takže se jim člověk prostě nevyhne. Jen v potravinách, které patří většímu řetězci, plakáty chybí. A taky v obchodě se žrádlem pro zvířata. Skupinové myšlení zjevně není jen produktem korporací – v mé čtvrti mu propadli i drobní obchodníci, které jinak ráda podporuji.

Nejsou to ale samozřejmě jen obchodníci, kdo propadl téhle „kontrakultuře“, která se mezitím v Německu stala nekritizovatelným mainstreamem.


Dříve jsme bydleli v širším centru Berlína a tam indoktrinace začínala už ve školce. Na jaře děti malovaly plakáty na podporu Fridays for Future. Podporu páteční demonstraci vyslovil i arcibikup z Banbergu, Ludwig Schick. Podle arcibiskupství zde v poledne zazní zvony na podporu demonstrace a „motlitbou Anděl Páně se připojíme k iniciativě naší mládeže za záchranu stvoření.“ Zaměstnancům arcibikupství je umožněno se demonstrace v pracovní době zúčastnit.

A s kým to vlastně německe deti (a teď už nejen děti) demonstrují za klima? Na jejich webové stránce je mezi oficialnimi podporovateli třeba „Intervencionistická levice“, kterou Spolkový úřad pro ochranu ústavy označil za levicové extrémisty: „Násili obhajují tvrzením, že kriminální je systém, nikoliv odpor“. Demonstrace podporuje také třeba Islamic Relief Deutschland, kterou výše zmíněný úřad označil za nejvýznamnější a centrální organizaci přívrženců Muslimského bratrstva v Německu.“

Autorka je politoložka. S rodinou žije v Berlíne.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme