Berlínské postřehy Marie Fuchs: Jak uspořádat sjezd AfD

Tento víkend se měl konat sjezd berlínské organizace AfD, ale na poslední chvíli byl odvolán kvůli hrozícím útokům ze strany radikální levice. Byl to již třetí pokus uspořádat sjezd v Berlíně či blízkém okolí, ale pokaždé měla strana problém najít vhodné prostory.

Uspořádat sjezd se AfD snažila již v září 2019 a chtěla si pronajmout společenský sál od města, tomu zabránili Zelení. Podruhé to zkoušeli v listopadu, tehdy se jim ale nepovedlo najít žádného pronajímatele, který by jim sál pro asi 400 lidí pronajmul. A to přesto, že oslovili více než 100 pronajímatelů.

V prosinci se AfD konečně povedlo najít ochotnou pronajímatelku (mimochodem tureckého původu), byla podepsána smlouva o pronájmu a AfD zaplatila zálohu. Na levicově extrémistických stránkách se začaly mobilizovat skupiny odhodlané zabránit sjezdu AfD. Majitelce sálu a jejím spolupracovníkům bylo vyhrožováno násilím. Nezůstalo jen u anonymních hrozeb. Levicová „politička“ a mluvčí tzv. „Povstání proti rasismu“ Irmgard Wurdacková přiznala zcela otevřeně pro noviny taz, že s pronajímatelkou telefonovala a „upozornila ji na důsledky, které by pro ní pronajmutí sálu pro AfD mohlo mít.“ Na Wurdackovou podala AfD trestní oznámení. Na Tři krále ovšem majitelka odstoupila od smlouvy.

AfD dala věc k soudu a soud rozhodl, že v tomto případě může pronajímatelka odstoupit od smlouvy, protože ji prokazatelně hrozí nebezpečí. Podle soudu je riziko pro pronajímatelku větší než povinnosti, které z podepsané smlouvy vyplývají.

Berlínská AfD tak nyní nemá žádnou možnost uspořádat vlastní sjezd. Straně je tak znemožněno naplnit povinnosti, které ji ze stanov, ale i ze zákona vyplývají a nemůže zvolit nové zemské vedení. Vedením zemské organizace je teď pověřeno nouzové předsednictvo, to ale smí rozhodovat jenom o věcech nejnutnějších pro udržení chodu strany.

Berlínský případ není ojedinělým. AfD má dlouhodobě problém najít místo pro svoje stranické akce, kromě hlavního města zejména v západním Německu. Opakovaně se stává, že po prvotním příslibu hoteliéři a majitelé restaurací nakonec couvnou. Cítí se totiž být ohrožení Antifou a anonymními hrozbami. Jiní se obávají o svoji podnikatelskou existenci, když jim vyhrožují organizovaným bojkotem či špatným hodnocením jejich služeb.

 

Autorka je politoložka, s rodinou žije v Berlíně.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!