Berlínské postřehy Marie Fuchs: extremisté v Netflixu

Jak se americká společnost Netflix snaží o politickou výchovu svých diváků? V USA například  dokumentem „Čerstvý vítr v Kongresu“, který zobrazuje portréty čtyř demokratů, mimo jiné vycházející hvězdu, socialistku Alexandru Ocasio-Cortez. Anebo film „American Factory“ – projekt natočený s Michelle a Barackem Obamovými. To ale není nic proti seriálu, kterým v Německu otevřeně vychvaluje levicový terorismus.

Seriál „Wir sind die Welle“ („My jsme vlna“) má působit jako remake antifašistické klasiky „Welle“, ale způsobem, který má do klasiky dost daleko. Fiktivní postavy zde vyzývají k boji proti pravicovému populismu, a to ne nějak nepřímo – celkem nepokrytě dávají najevo, proti komu je seriál namířen. Název filmové strany NfD, stranické logo a téměř doslova převzaté citáty politiků AfD, to vše má v divákovi utvrdit dojem, kdo je nepřítel číslo jedna. Proti němu bojují hrdinové vyprávění – skupina idealistické mládeže pod vedením nováčka ve škole, Tristana. Sedmnáctiletí středoškoláci jsou rozhodnutí udělat „náckům“ přítrž. Ovšem nejenom těm.

Vše, co nezapadá do světonázoru mladých levičáků stylizovaných do role neposlušných „rebelů“, se stává cílem jejich „akcí“: SUV auta, jatka, obchodníci se zbraněmi nebo velké koncerny, a samozřejmě, kapitalismus jako takový. V boji s nepřítelem je „hrdinům“ dovoleno použít jakékoliv prostředky včetně zápalných akcí a požárů, únosů a násilí. Samozřejmě, násilí levicových idealistů je vysvětleno jako „nutná obrana“ či „odpor“.   Nikde ani náznak zamyšlení, že kvůli boji proti „náckům“ nemusí shořet úplně obyčejná prodejna průměrného podnikatele. Nebo že dělat revoluci s bohatými rodiči za zády, kteří vás vždy nakonec vysekají z průšvihu (aby mohla revoluce pokračovat) není tak úplně košer. Celý seriál prezentuje tenhle zárodek nějaké příští Frakce Rudé Armády (RAF – ta mimochodem taky začínala zápalnými útoky proti takovým symbolům kapitalismu jako jsou obchodní domy) jako příklad hodný následování.

Netflix na začátku podzimu otevřel svoji pobočku v Berlíně pro německý, rakouský a švýcarský trh. Ředitelem Public Policy se stal Wolf Osthaus, který je známý jako velmi vlivný a šikovný lobbista, v jehož zájmu je pochopitelně navazovat a utužovat vazby s politickou sférou. Již teď Netflix profituje s veřejných dotací na podporu filmové produkce. Z odpovědi spolkové vlády na interpelaci poslance FDP Otto Frickeho vyplývá, že do poloviny října Netflix obdržel 11,3 miliona Euro na pět filmových projektů.    

Autorka je politoložka , s rodinou žije v Berlíně.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!