Bavit se o národnosti členů politbyra nemá žádný smysl. Sovětský svaz byl impérium a Rusko je impérium

Bavit se o národnosti členů politbyra nemá žádný smysl. Sovětský svaz byl impérium a Rusko je impérium. Je to jako řešit při invazi do Iráku to, odkud do USA přišly rodiny jednotlivých členů tehdejší americké administrativy.

V Rusku dnes žije kolem dvou set národů a etnik. I v dnešní ruské vládě najdete směs lidí z různých ras a etnických skupin. Samozřejmě to dost ztěžuje i jakési etnické paušalizace „rusáků“, „ruského genu“ atd. Nehledě na to, že i na současné invazi se musí z logiky věci podílet řada Ukrajinců. Ukrajinci jsou společně s Tatary dlouhodobě největší národnostní menšina v Rusku, jen od roku 1991 jich přišlo do Ruska několik milionů vesměs z ekonomických důvodů (ano, je to tak, Ukrajinci z východu si v Rusku polepšili, opačným směrem se migrace po rozpadu SSSR děla pramálo). Jsou hojně zastoupeni i mezi podporovateli současného režimu, dokonce jeho představiteli (předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenko je například ze západní Ukrajiny). S obdobnou logikou bychom tedy mohli dospět k tomu, že se Ukrajina vlastně okupuje sama. Nebo že ji okupuje Mongolsko. Nebo Arménie. Nebo Izrael. Je to nesmysl.

Ruská imperiální horečka

Ergo bylo pár let, kdy se Rusko za tyhle výpady omluvilo a neoslavovalo je (a ano, udělal to i Putin). Tehdy neexistoval důvod je s tím ztotožňovat víc než Ukrajince nebo Poláky. Pak je ale zase chytila jejich imperiální horečka, jejíž součástí je přesvědčení, že hlavní chybou všech ruských výpadů bylo konečné stažení jejich vojáků. Nejen z východní Evropy, ale třeba i z Paříže v 19. století, z Afghánistánu na konci 80. let, prostě odevšad. Jako kdyby nechápali, že si tím strašně škodí a vlastně efektivně brání tomu, o co usilují, tedy aby Ukrajina Západ přestala bavit.

Na Západě by byla spousta lidí i politiků ochotná Ukrajinu obětovat za návrat k „business as usual“, ale když na ně z ruské televize křičí, že budou bombardovat Londýn jádrem, tak to rozhodně nepomáhá vnímání války na Ukrajině jako lokálního konfliktu, který je nemá zajímat.

Nebo taková Střední Asie…

Na Rusku je pořád z velké části závislá. V Tádžikistánu tvoří výdělky Tádžiků v Rusku asi 70 procent HDP. V ostatních státech je to sice míň, ale pořád velmi výrazný ekonomický vliv Ruska. Ty státy jsou k Rusku vesměs přátelské, díky nim Rusko obchází téměř veškeré sankce (na tom samozřejmě vydělávají i oni, z dobrého srdce to nedělají). Přesto, vyskytne se nějaký drobný rozpor, nějaká disharmonie, a ruské mluvící hlavy už vyhrožují tanky a okupací. Jak se jich nemají bát a sichrovat se tu s Číňany, tu s Tureckem, tu se Západem, aby taková situace jednou nenastala, až zase nějaký Ivan, Batu nebo Magomed usoudí, že už ho nebaví řešit přízemní věci jako důchody, pro tohle se on teda nenarodil, a že by to chtělo nějaký pěkný zápis do dějin?

A Srbsko? Snad by nějací miniaturní Srbové nechtěli respekt?

Nebo jeden takový příklad, který ráda uvádím, stalo se to pár let před válkou, ještě byl prezidentem Trump, a na návštěvě v Bílém domě byl srbský prezident Vucić. Srbsko je nejpřátelštější stát vůči Rusku v Evropě, Srbové je mají upřímně rádi, těžko akceptují západní narativy, když je Západ bombardoval. Takže byla taková fotka, jak sedí Vucić v Bílém domě u Trumpova stolu v pracovně, Trump je za stolem. Vucić má trochu roztažené nohy, prostě jako když si chce chlap sednout pohodlně. Putin tak sedí pořád. Mášenka na svém oficiálním účtu tuhle fotku doprovodila jinou fotkou, a to slavnou scénou ze Základního instinktu, kde Sharon Stoneová odhalí klín. Pointa byla taková, že se Vucić přijel nechat Trumpem vyjebat. Tehdy se za to Putin snad omluvil v soukromém telefonátu Vucićovi, ale chápete to? Máte jeden stát v Evropě, kde vás lidi mají opravdu rádi a politici jsou vám pozitivně nakloněni. A vy uděláte tohle. Respekt nula.

A Máša je sice občas legrační, ale není to hloupá ženská, její táta byl vysoce postavený diplomat, frankofonní intelektuál, co dlouhá léta působil v Číně, Máša vyrostla v Pekingu, umí perfektně čínsky, je vystudovaná sinoložka, její máma byla extravagantní umělkyně a kurátorka, kterou v SSSR pronásledovali za rozšiřování pornografie, Máša žila několik let v USA, působila v New Yorku při OSN, umí samozřejmě skvěle anglicky… A nic. Není to otázka inteligence ani rozhledu. Je to otázka sebepojetí. Snad by nějací miniaturní Srbové nechtěli respekt? Kolik má papež divizí?

Ruské vztahy se všemi okolními státy se akorát zhoršují

Tenhle styl chování Rusů, směs přezíravosti a agrese, ke státům v jejich dosahu vedl k tomu, že před 15-20 lety kolem 90 procent Ukrajinců označovalo svůj vztah k Rusům za pozitivní. Měli vztah jako my se Slováky. Hádejte, co z toho zůstalo… Totální trosky. I kdyby jim zůstalo všechno území, co mají teď, nedá se to v žádném případě srovnat s vlivem, který na Ukrajině měli před válkou. Vlivem, který mohli různě využívat, přiživovat, čekat na svou příležitost…

Ne, popadli kladivo, rozbili jim lebku a udělali si z ní kalíšek na pití.

A protože invazí prokázali, že to nejsou jen silné řeči, jako když někdo řekne „tě zabiju“ a je to běžná konverzační vložka (to jsme si všichni mysleli), ale že to myslí vážně, logicky se zhoršují jejich vztahy s úplně všemi státy v okolí a oživují se i různé nepěkné vzpomínky.

Ono dokud je to jen takové plácání, jako když si Maďaři nárokují tu Košice, tu Kluž, dá se nad tím ušklíbnout, zasmát se, nebo sepsat ostrou nótu, která bude zajímat asi tři lidi. Ale když začnou masakrovat sousední zemi s cílem se zmocnit co největšího území, tak to najednou člověk musí brát vážně. Můžou vás mít rádi nebo se vás bát, Rusové chtějí obojí a nechápou, proč to nejde.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme