Babiš proti, ANO pro…

Zatímco červnový dopis lídrů kritizující maďarský zákon o LGBT propagaci ve školách označil Andrej Babiš za „canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy“ a „nevím, proč máme mluvit Maďarům do jejich zákonů“, za ještě výrazně radikálnější rezoluci (než bylo ono prohlášení lídrů) Evropského parlamentu na stejné téma hlasovalo 5 z 6 europoslanců zvolených za ANO. Zdržel se pouze poslanec Knotek.
 
Pro byli všichni Piráti, dále Polčák, Niedermayer a Pospíšil z TOP 09 (spolu s naprostou většinou lidovecké frakce) a Veronika Vrecionová (ODS). Zdrželi se Zahradil, Tošenovský (oba ODS). Proti hlasovali Vondra (ODS); Šojdrová, Zdechovský (oba KDU); Blaško, David (oba SPD). Rezoluce prošla poměrem 459 pro, 147 proti a 58 se zdrželo.
 
Pár poznámek:
 
1) Častou motivací ke zdržení se (kromě snahy vyhnout se skandálu v politicky ožehavých tématech) je, že europoslanec nesouhlasí s formulací rezoluce a/nebo si myslí, že EU v této věci nemá oprávnění; v tomto případě si lze představit, že zdrživší se poslanci sice nesouhlasí s maďarským zákonem, ale ani s formulací rezoluce a/nebo si myslí, že EU do této oblasti nemá co zasahovat, ač s předmětem samotným (názorem obsaženým v rezoluci) třeba souhlasí, neboť se tak vměšuje do vnitřních záležitostí států mimo své vymezené pravomoci.
 
2) Češti lidovci, konkrétně dvojice Šojdrová-Zdechovský, patří k několika posledním konzervativním držákům v rámci evropských lidovců. Byli dva z pouhých 12 lidovců, kteří proti rezoluci hlasovali, přičemž z těchto 12 jsou ještě dva rumunští Maďaři blízcí Fidesz, dále maďarský poslanec Hölvényi z KDNP, což je strana vládnoucí spolu s Fideszem, a dva Slováci z KDH. Zbytek dopočítáte…
 
Za aktuálním stavem evropského konzervativismu mnohem více než levičáci a liberálové stojí půl století kapitulace západních lidovců, nominálně pravicových a konzervativních stran, které v posledních měsících a letech nabírá zvlášť na obrátkách.
 
3) Voliči ANO dali šest mandátů frakci, která bojuje proti všemu, k čemu se jejich předseda verbálně hlásí. No aspoň, že Babiš nechce europarlament posilovat a rušit jednomyslnost v Radě, ale je to slabá útěcha… I přesto choďte volit do EP a kroužkujte, protože dříve či později se do vlády dostane nějaký pirátský typ a zrušení jednomyslnosti v Radě i posílení pravomocí EP nadšeně odsouhlasí.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!