Babiš a EU? Ta ho zajímá jen jako zdroj dotací

Andrej Babiš se ukázal s „trumpovskou“ červenou čepící s nápisem Silné Česko, plakáty jako „Česko ochráníme“ a tvrdí, jak bude v Bruselu hájit české zájmy a ne držet hubu a krok. Co tomu říká Lenka Zlámalová z týdeníku Echo? 

Reaguje na poptávku v české společnosti. Podle průzkumů Eurobarometru je česká společnost k evropské integraci velmi zdrženlivá. Hlavním tématem, které Babiš v souvislosti s Evropskou unií vytahuje, je stále migrace. Na tomto tématu chce Babiš svým voličům předvádět, že jejich zájmy chrání.  V Bruselu ho ale mají docela rádi, protože vědí, že je to tvrdý pragmatik, který nakonec bude nejvíc hájit především své ekonomické zájmy s dotacemi a všechno ostatní tomu podřídí. Ví moc dobře, že z něj nikdy nebude žádný přesvědčený Orbán nebo Kaczynský. Ví, že to není žádný hodnotový konzervativec, ale názorová améba,, která se vždy přizpůsobí.

Lenka Zlámalová, analytička týdeníku ECHO

 

Jaká je jeho osobní „unijní“ historie? Jeho evropská politika?

Pozoruhodná. Nikdy ho nezajímala jinak než jako zdroj dotací. Když se pak dostal do vlády, cítil moc v tom, že jezdí na summity do Bruselu. Vzpomeňte si, jak všude dával selfíčka tu se Schaublem, tu s Merkelovou nebo Macronem. Považuje za své osobní zadostiučinění, že se tam dostal. Mez ty nejvyší…

Jeho lodivod Evropskou unií Pavel Telička ho přihlásil v Evropském parlamentu do liberální frakce ALDE nejtvrdšího integrátora Guy Verhostadta. Babišovi se to hodilo jako krytí, že je součástí evropského establishmentu. Podobně jako se Orbánovi hodí být u Evropských lidovců v EPP.  Verhosdadt mu pravidelně dělal stafáž na kongresech jeho strany ANO. Hodnotově nemají společného naprosto nic. Zvlášť teď, když Babiš přesedlal na voliče, kteří další evropskou integraci odmítají.

Proto také k Babišovi vzhlíží s takovou nadějí frakce Evropských lidovců, která bude potřebovat po volbách jakýkoliv hlas, aby dala dohromady většinu. Žádná jiná ze stran, které v Česku můžou udělat dobrý výsledek, k nim totiž nepůjde. Babiš by mohl. Proto se také oddaluje zveřejnění analýzy Evropské komise kolem jeho střetu zájmů při čerpání dotací.

Babiš nyní říká, jak musíme ochránit Česko před uprchlíky… bylo to tak vždycky?

Tady hned na začátku správně pochopil, jak důležité téma to pro české voliče je a je v tom konzistentní. Není ale výjimečný, s výjimkou TOP 09 mluví úplně stejně všechny  politické strany. Vítače migrantů tady na rozdíl od jiných zemí nemáme.

Není jeho rétorika poněkud v protikladu s členstvím v nejliberálnější a eurofederalistické frakci ALDE?

Je v naprostém rozporu, ale oni to neřeší. Stejně jako ostatní ví, že Babiš je totální pragmatik.

Všímají si toho v ALDE, kde jinak nenechají na Orbánovi a Kczynském nitku suchou?

Každý hlas se hodí. EPP také Orbána nevyloučila před volbami, když neví jestli ho bude potřebovat. Až po volbách bude řešit, jestli je pro ni důležitější Macron (který také uvažuje, že přivede své poslance do EPP) nebo Orbán.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!