Ani Putin nemládne…

V uplynulém týdnu obletěly svět záběry nového amerického prezidenta Joea Bidena, který během nástupu do letadla (respektive během poměrně křečovitého pokusu vyběhnout schůdky jako atlet) třikrát upadl. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin se mezitím prezentoval v plné síle – pohotově chytil letící pero, či s ministrem obrany cestoval po tajze a kochal se krásami místní přírody. Jak Biden, tak i Putin dostali v ruských médiích patřičný prostor. V době diplomatické přestřelky mezi Spojenými státy a Ruskem se hodí každé zaváhání soupeře, ani Putin však nemládne. 

O věku Joea Bidena, kterému je 78 let, respektive o tom, jak se jeho věk může projevovat na schopnosti vykonávat funkci amerického prezidenta, se psalo již hodně. Nahrává tomu i sám Biden; hojně komentovaný byl například jeho lapsus během předvolební kampaně, kdy se mu podařilo si splést vnučku s mrtvým synem. Každému se může samozřejmě stát, že bude mít „okno“ i u nejjednodušší věci či se mu nevyhne zaškobrtnutí u letadla, nicméně spekulace jsou už na světě a ani se jim příliš nemuselo pomáhat. Poznámky a vtipy začaly kolovat a pozadu nezůstal ani ruský prezident.

Věčně mladý prezident?

S rostoucím věkem (Vladimiru Putinovi je 68 let) se ale začaly šířit spekulace i o zdraví ruského prezidenta. O jeho podezřele vyhlazeném obličeji lze nalézt nesčetně vtipů, mezi ruskými opozičníky má lehce posměšnou přezdívku „děd“, která má naopak vytvářet kontrast k jeho až křečovitě zdůrazňovanému mládí. Důvod k dalším spekulacím přidal Putin během koronavirové pandemie, kdy se příliš neukazoval na veřejnosti. Kolují zvěsti, že se zdržoval prakticky jen ve své rezidenci mimo Moskvu s tím, že tam měl postavenou přesnou kopii své moskevské kanceláře pro účely televizních záznamů. 

K dohadům o Putinově zdravotní kondici přispívá i jeho zvyk na pár dní zmizet z dohledu, jako to udělal v roce 2015 či o dva roky později. Čím byly tyto „úniky“ z očí veřejnosti způsobeny, není úplně jasné. Ale i povrchnímu pozorovateli je jasné, že Vladimir Putin vykazuje známky únavy, byť se ji snaží odmítat. Lidsky je něco takového pochopitelné, protože řídit zemi, jako je Rusko, déle než dvacet let, musí být extrémně náročný úkol. Z hlediska propagandy jde ale o skutečnost, kterou si prostě nemůže dovolit, zvláště s ohledem na snahu i nadále pokračovat v prezidentské funkci. A ta mu, vzhledem ke změnám v ruské ústavě přijatým loni, rozhodně nechybí. 

Vladimir Putin od počátku své éry v čele Ruska vystupuje jako pravý opak stále nemocného a často i opilého Borise Jelcina. Asi si všichni vzpomeneme na scény „Vladimir Putin zachraňuje tygra“ či „Vladimir Putin ukazuje ptákům cestu na jih“, ale také hodně nepovedený výstup „Vladimir Putin nachází amfory“. Snahou nebylo nic jiného než ukazovat prezidenta jako zdravého silného muže. Putinův styl i nadále zůstává machistický. K tomu se samozřejmě přiřazují i neustálá ujišťování o železném prezidentově zdraví, které mají podpořit i dovolené v nehostinných oblastech. Občas to ale Kreml nevychytá. V roce 2015 se Putin nechal fotit při rozcvičce s premiérem Dmitrijem Medveděvem a měl na sobě tepláky za 3000 euro. I když se nedá očekávat, že bude ruský prezident oblékat nejlevnější soupravu z tržiště, přeci jen to v zemi, která si procházela zrovna ekonomickými problémy, rezonovalo.  

Dovolená v tajze

Nejnovější demonstrace fyzického zdraví ruského prezidenta, která je doprovázena záběry Joea Bidena jako „nemohoucího amerického starce“, je tak jen další v řadě ruské propagandistické mašinérie. Využíván je přitom každý detail. Jedním z prvních patřičně rozvíjených témat je letící pero, které Vladimir Putin pohotově chytil během jednání se členy vlády v předminulém týdnu. Ruská propaganda v čele s pověstným Vladimirem Solovjovem udělala z chycení pera div ne hlavní událost roku. Důraz byl samozřejmě kladen na prezidentovu kondici a skvělé reakce. 

Podobně vypadaly i fotografie a záběry ze společného „oddychu“ Vladimira Putina a ministra obrany Sergeje Šojgua na Sibiři. Ten byl zjevně ve svém živlu, zatímco Vladimir Putin nevykazoval u prohlídky samorostů zrovna nadšení. O něco lépe pak působil při řízení pásového terénního vozidla (švédského, jak okamžitě zaznamenali internetoví komentátoři), kterým si s ministrem vyjeli na projížďku, stejně jako u stolu nad čajem.

Putin zde pochopitelně sehrál nutné divadlo, které jej ukazuje v plné síle. Asi jen nejnaivnější z naivních si mohou myslet, že se jedná o záběry ze skutečné dovolené. Pod twitterovými účty, ať už Kremlu či ruských zpravodajských serverů, se okamžitě začaly objevovat obdivné komentáře o tom, jaký je Putin machr, v porovnání s jiným prezidentem, jmenovitě právě Joem Bidenem.

Tohle by se Milošovi nestalo…

Ukazuje se tak i to, jak je nebezpečná strategie zdravého a bezchybného vůdce, zároveň pod jakým dohledem jsou vrcholní představitelé USA či Ruska. Zatímco dovolená českého prezidenta na rybníku vzbudí sice pobavení u části populace, nijak prezidenta a jeho vnímání neohrozí. Miloš Zeman nikdy nepředstíral, že je vzor bezchybnosti či zdravého životního stylu. Podobně i u Donalda Trumpa prakticky není šance jej „dostat“ na jeho chybách, protože ke každé výtce vám hrdě přidá deset dalších. Prostě „chlápek, se kterým byste zašli na pivo“. Vladimir Putin či Joe Biden takové typy nejsou, a tak každé jejich zaškobrtnutí (doslovné či obrazné) je široce rozebírané, sledované a podrobované kritice.  

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!