Americká občanská válka na jižní hranici

Foto ilustrační

Zoufalá texaská vláda staví na jižních hranicích s Mexikem zátarasy z ostnatého drátu, aby zabránila přílivu ilegálních migrantů. Federální vláda zátarasy násilně odstraňuje. Situace postupně eskaluje.

Po nástupu Joe Bidena do úřadu se dramaticky změnil přístup americké administrativy k ilegální migraci. Nový americký prezident ukončil stavbu zdi na hranicích s Mexikem a nařídil prodat již nakoupený materiál na její výstavbu. Postupně zrušil všechna opatření, která zavedla předchozí administrativa Donalda Trumpa na omezení ilegální migrace.

Migrants Welcome!

Jednalo se o zrušení repatriačních letů, které převážely zadržené ilegální migranty zpět do Mexika nebo politiku, podle které nesměli žadatelé o azyl pobývat na území USA a museli zůstat v Mexiku do data řízení azylového soudu.

Administrativa Donalda Trumpa také podepsala dohodu s několika středoamerickými zeměmi považovanými za bezpečné, podle které mohly americké úřady automaticky vracet jejich občany žádající o azyl. Joe Biden ji ukončil.

Velký vliv mělo zrušení takzvaného opatření číslo 42, podle kterého mohou úřady ihned vracet ilegální migranty do Mexika v případě nebezpečí pandemie. Okamžitě po jeho zrušení narostl počet zachycených migrantů na jižní hranici na 10 tisíc za den.

V roce 2023 tak úřady nahlásily historicky nejvyšší počet ilegálních migrantů, zadržely jich 3,2 milionu. Skutečný počet je vyšší, neboť oficiální číslo nezahrnuje ilegální migranty, kteří přešli nechráněnou hranici bez povšimnutí.

Terrorists Welcome!

Několik bývalých vysoce postavených členů protiteroristického oddělení FBI napsalo tento týden vedení amerického Kongresu dopis, ve kterém upozorňují, že od roku 2021 se začalo měnit demografické složení ilegálních migrantů. „Počet mladých mužů z celého světa, kteří přicházejí sami a s podezřelou motivací, se dramaticky zvýšil a tito lidé se stali nejtypičtějšími představiteli migrantů, kteří ilegálně překračují hranice. Překvapivě vysoký počet z nich je na seznamech teroristů nebo přicházejí ze zemí, které terorismus podporují a jsou otevřeně nepřátelské vůči USA.”

Jedná se realitu, kterou USA nikdy nezažily a jež si zasluhuje maximální pozornost, píší v dopise bývalí ředitelé FBI.

Pošlete to dál

Republikánské státy na jižní hranici, zejména Texas a Florida, v menší míře i Arizona, se náporu ilegálních migrantů snaží bránit. Jedním z opatření je posílání ilegálních migrantů do demokraty řízených měst, které nesou statut takzvaného azylového města, v originále „sanctuary city”.

Azylová města odmítají poskytovat součinnost v případě, že zadrží ilegální migranty. Místo toho, aby je místní úřady předaly federálům k dalšímu řízení a vyhoštění, což jim ukládá zákon, propustí je opět na svobodu.

Guvernér Floridy poslal v září 2022 ilegální migranty letadlem do luxusního letoviska Martha’s Vineyard, kde má dům i Barack Obama. Vydrželi tam pouhých několik hodin, než je místní úřady poslaly dál s odůvodněním, že pro 50 lidí nemají ubytovací kapacity.

Guvernér Texasu začal posílat desítky autobusů s ilegálními migranty do azylových měst Chicaga nebo Washingtonu v rámci operace „Lone Star”. Další migranti skončili v New Yorku. Tam se situace stala natolik vážná, že radnice musela tento měsíc dočasně zavřít školu a poslat žáky domů. Do školy nastěhovali migranty.

Ostnatý drát

Situace eskalovala v posledních měsících. Texaská národní garda začala na klíčových místech na hranicích Texasu stavět zátarasy z ostnatého drátu. Příslušníci federálního úřadu na ochranu hranic, kteří spadají pod Joe Bidena, zátarasy z ostnatého drátu odstraňovali, aby mohli migranti hranici přejít.

Soud nižší instance nařídil agentům federálního úřadu, aby ostnaté dráty neodstraňovali, dokud není znám výsledek soudního sporu, ve kterém Texas žaluje federální vládu, že svým přístupem k ilegální migraci ohrožuje bezpečnost Texasu. Nejvyšší soud se minulý týden přiklonil na stranu Joe Bidena a nejtěsnějším poměrem hlasů zrušil rozhodnutí nižšího soudu. Federální úřady tak mohou i nadále odstraňovat zátarasy z ostnatého drátu, které na hranicích umístí texaská vláda.

Pokračování další týden

Guvernér Texasu Greg Abbott prohlásil, že tím to nekončí. Texaská národní garda pokračuje v budování zábran. Podle guvernéra má jeho stát právo se bránit, neboť současný stav splňuje definici invaze, na který texaská ústava pamatuje.

Republikánští guvernéři 24 amerických států vyjádřili svoji neochvějnou podporu texaskému Gregu Abbottovi a posílají posily. Demokratičtí politici v Texasu naopak žádají, aby federální vláda převzala velení nad texaskou národní gardou.

V pondělí by měl v Americe z různých míst vyrazit konvoj nákladních vozů směr Texas na protest proti v podstatě neexistujícím hranicím. Protesty by měly trvat celý týden.

Pozn. autora: Jedním z důvodů stoupající podpory Donalda Trumpa mezi voliči je jeho prohlášení, že první den ve funkci uzavře neprodyšně hranici a druhý den zahájí největší repatriační akci v historii Ameriky. Plus dojem voličů, že se nesloží, když ho média označí za rasistu.

Převzato ze syrzdarma.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme