Američané a zbraně

Zatímco Tálibán nakupovat zbraně dlouho nemusí a dokonce jich má od Josepha Bidena tolik, že část z nich může prodat do Íránu, Američané zbraně nakupují o sto šest.

Z maloobchodních statistik k letošnímu 30. 6. vyplývá, že letos si zatím zbraň pořídilo 9,78 milionu Američanů, z toho cca 33% z nakupujících jsou lidé, kteří si zbraň nakupují vůbec poprvé v životě. Ozbrojilo se tak nově 3,2 milionu Američanů.

Puška jako prut

Skoro polovina nakupujících byla mladších 40 let a 22% si koupilo svou druhou zbraň.

Pro někoho znepokojující může být další statistické zjištění, že 90% prodejců zaznamenalo nárůst u černochů a 87% u černošek. To by mohlo znamenat, buď zvýšení snahy ozbrojit se proti bílým rasistům nebo nárůst agrese černých Američanů (podle toho, jak to cítíte). Anebo to může být jednoduše tak, že se Američané cítí po loňských nepokojích zkrátka více ohroženi.  Loňský rok, v prodeji zbraní rekordní, zřejmě ale překonán nebude.

Ač se jedná pro Čechy o nepředstavitelné množství zbraní, kterými americké domácnosti vládnou, jde především o tradici. Američané jsou na zbraně zvyklí, mnoho z nich je zdědilo, sbírá je nebo zkrátka rádi střílí. Lovecké pušky tvoří přibližně polovinu všech zbraní. Vyjížďky na lov jsou pro mužskou část populace stále běžným zpříjemněním víkendu.

Mnoho Američanů je také má jen ve skříni a vytáhne je jednou za rok, aby je vyčistili. Koupit si zbraň, i když už jednu, či dvě doma má, je pro běžného Američana něco jako si koupit ještě jeden rybářský prut nebo ještě jedno jízdní kolo.

Zbraně jsou zlo?

I ve Spojených státech je pochopitelně dost lidí, kteří se domnívají, že zbraně jsou tím zlem, přesto britskou cestou, kde je zakázané mít u sebe bezdůvodně i nůž, či jiný ostrý předmět, jít rozhodně nechtějí. Nejčastější polemiky se týkají víceméně způsobu prověřování kupujících a ve stanovování různých omezení pro jejich prodej osobám v nějakém ohledu nespolehlivým…

Závěrem ještě na skok do Afganistánu. Americkým vojákům se v této zemi v letech 2001 – 2021 ztratilo podle evidence Ministerstva obrany okolo 996 tisíc ručních zbraní + jich tam po neřízeném úprku zůstalo asi 760 tisíc.  (Jen pro představu, Armáda České republiky má ve výzbroji cca 40.000 ručních zbraní všeho druhu plus skladové počty starších samopalů vz. 58, jejichž množství bohužel nelze ověřit, neboť se jedná o utajovanou skutečnost).

Kupte si brokovnici!

Na obrázku vidíme Josepha Bidena. I když je vrchním velitelem amerických ozbrojených sil, nikdy v nich nesloužil. Během svých studií obdržel celkem pět odkladů kvůli svému zdravotního stavu, trpěl astmatem. V roce 1968 byl klasifikován jako IY, což znamená, že by byl do armády povolán jen v případě napadení státu. Jeho syn Hunter v armádě sloužil do roku 2014, než byl jako chronický narkoman vyhozen. Sám Joe proslul vysvětlením, že pokud se někdo bojí, má si koupit dvouhlavňovou brokovnici a ne poloautomickou AR-15, symbol všeho zla. Brokovnici prý koupil i své ženě. Je jednodušší a bezpečnější s ní manipulovat a snadnější se trefit. Zda je to opravdu tak, posuďte sami…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!