Alexandr Vondra: 25 let v NATO

Před 25 lety – konkrétně 12.3.1999 – jsme spolu s Poláky a Maďary vstoupili do NATO.

Slavnost se konala v Missouri v Trumanově knihovně. Symbolicky, protože za Trumanova prezidentství bylo NATO v roce 1949 založeno. Naším vstupem se NATO po studené válce poprvé dostalo za někdejší hranice železné opony. Dalo nám nejlepší bezpečnostní záruky v naší moderní historii. Je to obzvlášť důležité právě teď, když všichni znovu čelíme agresivnímu chování a imperiálním choutkám Ruska.

Cesta do Aliance nebyla jednoduchá

Na počátku byl tlak zemí střední Evropy – Polska, Maďarska a Česka. Museli jsme přesvědčit Američany. Demokraty, kteří ovládali Bílý dům, i republikány, kteří měli většinu v Kongresu. Zásadní roli tu hráli Václav Havel a Lech Walesa. A pak i ostatní členy, zejména velké evropské státy. To bylo ještě složitější. Britové zprvu váhali, protože nechtěli Alianci „ředit“. Francouzi zase chtěli organizovat evropskou bezpečnost kolem sebe a na USA tehdy hleděli s nedůvěrou. A Němci si zas nechtěli kazit své vztahy s Ruskem. Ale i tyhle překážky jsme překonali. Nikdo tehdy na poslední chvíli nevydíral – jak to bohužel teď předváděli Maďaři v případě přijímání Švédska.

Přiložená fotka je pak z ceremonie přijetí ve Washingtonu v březnu 1999. Bill Clinton chtěl slavnost i v Bílém domě, nejenom v Missouri.

Na snímku jsou všichni Američani, kteří se o naše přijetí nejvíc zasloužili. Zleva je ministr obrany Bill Cohen, pak my tři velvyslanci (Jerzy Koźmiński, György Banláki, já), za mnou vyčuhuje Ron Asmus – kamarád a diplomat, který celý koncept rozšíření strategicky vymyslel (bohužel pak zemřel na zákeřnou leukemii). Následuje ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, za ní je Jeremy Rosner, který vedl vládní tým k prosazení projektu v Kongresu.


Převzato z FB Alexandra Vondry

Vpravo od prezidenta pak stojí senátoři William Roth a Carl Levin (šéfové obranného výboru), Joe Biden (tehdy vůdce demokratů v zahraničním výboru Senátu), viceprezident Al Gore a klíčoví senátoři Joe Lieberman (demokrat) a Richard Lugar (republikán), kteří to celou dobu velmi energicky zaštiťovali. Před nimi je ještě senátorka Barbara Mikulski, klíčová osoba polského lobby v Kongresu. Ratifikační listinu podepisuje prezident Bill Clinton. Každý jsme pak od něj dostali jedno pero. Někde ho mám ještě schované…

Převzato z autorova účtu na Facebooku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč