Akce DOST – ne naším jménem!

Před bezmála patnácti roky jsme podepsali Manifest DOST. Když čteme tento dokument dnes, na svém podpisu bychom nic neměnili – vývoj spíše dal obavám, které jsou v jeho textu vyjádřeny, za pravdu.

S čím však nemůžeme souhlasit, je podpora ryze destruktivních snah, které vedle oprávněné kritiky současné vlády staví požadavky jako je vystoupení České republiky z NATO (pod líbivým heslem „neutralita“) nebo opuštění Ukrajiny v jejím boji na život a na smrt s ruským agresorem. Čteme to zkrátka tak, že skutečným cílem těchto protestů je radikální změna zahraničně-politické orientace České republiky, což je pro nás naprosto nepřijatelné. Taková změna je pro nás nepřijatelná navzdory skutečnosti, že patolízalské škemrání v Kremlu by v krátké době opravdu mohlo přinést občanům ČR zásadně levnější ropu a plyn, je pro nás nepřijatelná přesto, že sami vnímáme řadu kroků vrcholných orgánů Evropské unie (zejména Evropské komise a Evropského parlamentu) krajně kriticky. A je pro nás nepřijatelná právě proto, že stavíme zájem České republiky a jejích občanů na první místo.

Za všechno může Fiala…?

Tak, jako se někdy odpovědnost vlády předchozí, tedy vlády Andreje Babiše, přeceňuje, organizátoři a podporovatelé současných protestů (tedy včetně Akce DOST) na tuto odpovědnost minulé vlády zjevně zcela zapomínají – nemůžeme se ubránit dojmu, že ryze účelově. Přinejmenším jedna z podstatných složek naší dnešní tíživé situace – tedy značná inflace – jde z velké části na vrub rozhazovačné politiky vlády pana Babiše, která rychlým tempem zadlužovala Českou republiku v době konjunktury. Skutečnost, že i současná vláda státní dluh navyšuje, je pro nás skličující, ale odmítáme zavírat oči před tím, že hospodářská situace se radikálně změnila a to nikoli vinou dnešní vlády.

I vláda Petra Fialy se již za těch pár měsíců svého působení samozřejmě dopustila několika vlastních závažných omylů a chyb. Současná vláda by mohla a měla (namátkou) sebrat odvahu a veřejně reflektovat, že za současnými astronomickými cenami energií stojí prvořadě zelené doktrinářství, dnes v čele s plánem Green Deal, v kombinaci s rozsáhlou energetickou závislostí na Ruské federaci, za kterou nese odpovědnost politická representace minulých dvou dekád – jistě nejen, ale do značné míry politická representace Spolkové republiky Německo. Podle toho by pak vláda měla v rámci EU vést svá vyjednávání (např. hledat spojence pro zrušení systému emisních povolenek…), neboť vysoké ceny energií jsou zamýšleným důsledkum zmíněného zeleného tažení a bez toho, aby se tato skutečnost jasně pojmenovala, nelze déledobě udržitelné řešení nalézt (každé „zastropování cen“, tedy na jakékoli úrovni a jakýmkoli způsobem, může být nutně krokem pouze krizovým, tedy dočasným…). Současná vláda by se taktéž měla jasně a hlasitě postavit za Polsko a to nejen v jeho příkladné pomoci Ukrajině, kde tak ČR naštěstí činí, ale také ve sporech Varšavy s Bruselem. Kromě toho je velmi trapné, že je to právě členka EK z ČR, tedy paní Věra Jourová, kdo v protipolském štvaní vyniká a narušuje tak vzájemné vztahy mezi Varšavou a Prahou. V dané souvislosti by také vláda měla důrazněji oponovat snahám o rozšíření většinového hlasování v rámci orgánů EU.

Bez nás prosím…

Tedy navzdory tomu, že také my vidíme chyby současné vlády, popř. že tato vláda nekoná co má konat, a přesto, že jsme signatáři Manifestu DOST, současné protivládní protesty nemají naši podporu – Akce DOST je podporuje nikoli naším jménem.

 

Martin Bejvl

David Floryk

Vladimír Kebrle

Martin Knotek

Jan Kubalčík

Martin Rejman

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč