AfD v Německu posiluje už i na Západě. Politikou opět hýbe migrace

Alternativa pro Německo s výrazně protiimigračním programem posílila v nedělních zemských volbách v Bavorsku i v Hesensku. Podle některých komentátorů to znamená, že AfD, která dosud sbírala body především ve východní, „postkomunistické“ části Německa, postupuje na Západ. Jedním z největších překvapení je fakt, že němečtí nacionalisté přetáhli na svou stranu i tisíce voličů sociálních demokratů a Zelených.

I když AfD výrazně posílila, v obou zemích s celkem 12 miliony oprávněných voličů celkově zvítězily konzervativní strany. V Bavorsku obhájil vítězství dosavadní ministerský předseda Marcus Söder, jehož Křešťansko-sociální unie (CSU) získala 37 % hlasů. Na druhém místě skončili dosavadní partneři CSU v bavorské zemské koalici Freie Wähler (Svobodní voliči) s 15,8 % následováni právě AfD, která brala 14,6 % hlasů. Žebříček doplňují Zelení (Grünen) s 14,4 % a sociální demokraté s necelými osmi procenty.

Konzervativci obhájili vítězství i v Hesensku. Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosavadního hesenského premiéra Borise Rheina dostala od voličů 34,6 % hlasů, následovaná AfD (18,4 %), SPD (15,1 %) a Zelenými (14,8 %).

V obou spolkových zemích tedy mají partnerské strany CDU a CSU možnost sestavit vládu s jinými partnery než s populisty z Alternativy, což se také pravděpodobně stane. Söder už se vyjádřil v tom smyslu, že bude zřejmě preferovat pokračování dosavadní koalice se Svobodnými voliči.

Postup na Západ

To nic nemění na vzestupu Alternativy pro Německo, který je pozoruhodný tím, že se odehrává ve spolkových zemích, kde dosud neměli němečtí nacionalisté zdaleka tak silnou pozici. V Bavorsku oproti volbám před pěti lety posílili o takřka šest procentních bodů, v Hesensku o pět a půl.

Někteří němečtí analytici proto označili AfD za skutečného vítěze voleb, byť třeba v Hesensku ještě výrazněji posílila vítězná CDU (o 7,6 procentního bodu). Alternativa pro Německo ale poprvé ukázala, že už není „východoněmeckou stranou“, které sbírá úspěchy jen v postkomunistické části země.

„Výsledky voleb v Hesensku a Bavorsku jsou známkou toho, že AfD může na Západě stavět na podobně pevných základech jako na Východě. Důvodem je rozsáhlá únava z migrační politiky. Pochopí to konečně tradiční strany?“

táže se v deníku Frankfurter Allgemenine Zeitung komentátor Jasper von Altenbockum.

Hlasy těch, kteří v minulosti volit nechodili

Jedním z varovných signálů pro tradiční politickou scénu by podle něj měl být fakt, že se k německým nacionalistům v poměrně velkém počtu přiklonili i bývalí voliči sociálních demokratů, kteří by jako strana měli stát na úplně opačné straně politického spektra. Do tábora AfD přešly i tisíce dosavadních příznivců Zelených, což je opět poměrně překvapivý vývoj – ale jasně doložitelný.

Podle prvních analýz přešlo například v Bavorsku k AfD až 20 000 bývalých voličů sociální demokracie, 18 000 od liberálů z FDP, 10 000 od Levice (Die Linken) a 6000 od Zelených. Pro Alternativu pro Německo hlasovalo i 13 000 Němců, kteří v minulých volbách vůbec nehlasovali.

Mírnou útěchou pro Zelené může být fakt, že s 31 % hlasů obhájili své předchozí vítězství v bavorské metropoli Mnichově. Před pěti lety touto metropolí prošla doslova zelená revoluce a Zelení svou pozici nejsilnější strany udrželi i letos. Naopak AfD Mnichovany příliš neoslovila, hlas jí dalo 7,3 % voličů.

Celkový vzestupný trend strany je ale v poslední době zjevný.

„Naše politika nám dává za pravdu,“

prohlásila v televizi ARD předsedkyně Alternativy pro Německo Alice Weidelová. Strana podle ní v obou spolkových zemích dosáhla „rekordních výsledků“. Weidelová to označila za známku nespokojenosti s vládou takzvané semaforové koalice, kterou v Německu tvoří sociální demokraté, liberálové z FDP a Zelení. Za takové konstelace má AfD podle Weidelové reálnou šanci, aby se po spolkových volbách v roce 2025 dostala do vlády ona.

Šéf CSU Markus Söder vnímá výsledek voleb jako výzvu ke změně vládní migrační politiky.

„Pro mě výsledky ukazují, a to je ze všeho nejdůležitější, že je národním úkolem obrátit migrační politiku a vytvořit pakt proti nekontrolované imigraci,“

řekl bavorský premiér v neděli večer v pořadu „Heute“ televize ZDF.

Převzato z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!