Ach, žít tak v Oklahomě…

„… život začíná početím, a tak máme jako lidské bytosti odpovědnost za to, abychom udělali vše, co je v našich silách, abychom ochránili život dítěte a život matky. Tomu věřím a tomu věří většina lidí z Oklahomy. Pokud chtějí jiné státy přijmout jiné zákony, je to jejich právo, ale v Oklahomě se vždy postavíme za život“, řekl guvernér státu Oklahoma a podepsal zatím nejpřísnější zákon na ochranu dětí před potratem v USA. Zákon nabyl účinnosti okamžitě.

Firma Planned Parenthood, premiant potratářského průmyslu v USA, se ústy své ředitelky Emily Walesové, už nechala slyšet, že žaluje dva oklahomské zákony pro rozpor s Ústavou USA: senátní zákon č. SB 1503 o zákazu potratů a  senátní zákon č. SB 612, který doplňuje trestní zákoník o nové trestné činy a tresty za ně.

Oklahoma, Texas, Idaho…

Oklahoma je po Texasu a Idaho již třetím státem, který přijal zákon, který znemožňuje provést potrat v okamžiku, kdy lze detekovat tlukot srdce plodu. Ty, co by se chtěli zákonu protivit, čeká peněžitý trest až 100 000 dolarů nebo trest odnětí svobody až na 10 let (nebo obě možnosti současně). Lékaře, který by zákon nerespektoval, čeká mimo uvedené ještě trest odejmutí licence k výkonu lékařské praxe ve státě Oklahoma. 

Zatímco texaský zákon přežil všechny žaloby, včetně těch, které prověřoval Nejvyšší soud státu Texas i Nejvyšší soud USA, stát Idaho tuto soudní bitvu zatím jen svádí.

Oklahomský senátní návrh zákona č.1503 prošel hlasováním jednoznačně v poměru hlasů 33 ku 11. Ve Sněmovně bylo hlasování ještě přesvědčivější (68:12).

Republikán, Nathan Dahm (39), senátor z města Broken Arrow v Tulsa County, se o přijetí zákona zasloužil svou cca dvouletou neúnavnou prací. Řekl, že od roku 1973, kdy jsou v USA potraty legální, stihli Američané zabít na 63 milionů bezbranných lidí. V Oklahomě je to za poslední dekádu cca 3 800 lidí ročně (počet potratů každý rok o trochu klesá). To tímto a ostatními zákony v Oklahomě končí.

Julie Danielsová (68), republikánská senátorka zastupující Oklahoma City, která se senátorem Dahmem na protipotratové legislativě spolupracovala, k vítězství řekla: „Texaský zákon již zachránil životy mnoha nenarozeným dětem. Stejného výsledku můžeme dosáhnout v Oklahomě s SB 1503…“.

Počátkem července by měl Nejvyšší soud USA rozhodnout o potratech ve státě Mississippi. Ten, oproti státu Oklahoma, uzákonil mírnější verzi. Tlukot srdce, jakožto primární znak lidské bytosti, znamená v Oklahomě zákaz potratu okolo šestého týdne těhotenství, kdežto mississippský zákon potrat limituje univerzálně patnáctým týdnem.

Plod je v dnešní době schopen přežít mimo lůno matky asi od 28. týdne. V České republice platí hranice legality až do dvanáctého týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne těhotenství, v případě závažných problémů s plodem kdykoliv. Provedení potratu je v ČR je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Co se týče zdůvodnění oklahomských zákonodárců, proč nepřistoupili k pevnému termínu legality potratů, je odpověď prozaická. Každý plod se jednak vyvíjí individuálně a jednak existují dva různé výpočty doby těhotenství.  První probíhá od začátku poslední menstruace matky a druhý probíhá oplodněním, ke kterému obvykle dochází asi dva týdny po začátku poslední menstruace matky. Tomuto mezi lékaři nejednotnému a neexaktnímu výpočtu, se chtějí v Oklahomě vyhnout a raději si jednoduše poslechnou stetoskop. V praxi to bude znamenat, že žádný potrat nebude v Oklahomě legální – kromě situací, kdy je těhotenstvím ohrožen život matky.  

Sněmovna státu Oklahoma v dubnu, kdy schválila zákaz potratů, vyhlásila den 22. ledna za Den slz v Oklahomě. (22. ledna 1973 byl vyhlášen přelomový rozsudek Roe versus Wade, který legalizoval potraty na území USA.) 

Indián v čele

Na obrázku vidíme Kevina Stitta (49), guvernéra státu Oklahoma. Republikánský guvernér Stitt je první indiánem zastávající post guvernéra v USA. Je původem z kmene Cherokee (Čerokíjové). Domorodí Američané v Oklahomě drží asi polovinu území státu pod svou jurisdikcí.

Vystudoval účetnictví na Oklahoma State University a jako student se živil podomním prodejem pro firmu Southwestern Advantage, která nabízí učebnice, software, a webové stránky s předplatným. V prvním roce dosáhl nejvyššího prodeje v rámci více než stoleté historie firmy.

Guvernér Stitt je také členem vysokoškolského bratrstva Beta Theta Pi. Jde o jedno z nejstarších bratrstev Severní Ameriky (1839). Stojí na zásadách kultivace intelektu, odpovědného jednání, vzájemné pomoci, integritě a důvěře.

Kultura bratrstev je v USA běžnou součástí společenského života, členové mezi sebou udržují styky i po studiu, schází se, radí a pomáhají studentům a také udržují určitá tajemství týkající se historie bratrstva. To vytváří i mezi generacemi členů pouto sounáležitosti.

Kevin Stitt se stal guvernérem po volbách v roce 2018. V primárních volbách porazil všech devět stranických protikandidátů. Ve finále se utkal s demokratem a bývalým generálním prokurátorem Drew Edmondsonem a zvítězil poměrem 54,33 : 42,23 procent. Dost mu tehdy pomohla podpora senátora Teda Cruze z Texasu a s jeho kandidaturou souhlasil také Donald J. Trump.

Ano zbraním, ne Kritické rasové teorii

V Oklahomě se nesmí vyučovat od května 2021 Kritická rasová teorie a od listopadu se v rodném listě nesmí měnit pohlaví člověka, který si ho změnil. Nebinární jedinci podle zákonů státu Oklahoma neexistují. K tomu guvernér řekl: „Lidé jsou stvořeni Bohem, aby byli muži nebo ženy. Nic takového jako nebinární pohlaví neexistuje.“

V Oklahomě může každý od 21 let držet zbraň. U příslušníků ozbrojených sil toto povolení platí už  od 18 let. Nepotřebujete k tomu žádné povolení.

Guvernér Stitt jako příslušník národa Cherokee po svém pradědečkovi Robertu Dawsonovi dostal do správy rozsáhlé území u města Skiatook. Je ženatý s Sarah Hazenovou a mají spolu šest dětí.   

Osmého listopadu čekají guvernéra Stitta volby. Podle všech průzkumů by měl úřad obhájit. V Oklahomě je možné být guvernérem maximálně po dvě čtyřletá volební období.

Oklahoma je bezpečným republikánským státem. Senátoři za Oklahomu v Kongresu jsou republikáni (Jim Inhofe a James Lankford) a všech pět zástupců ve Sněmovně reprezentantů USA z Oklahomy jsou taktéž z této strany. Republikáni mají také většinu v místní Sněmovně (82:19) a i v Senátu (39:9).

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!