Abeceda amerických voleb – Severní Karolína

Stát východního pobřeží o rozloze asi jeden a půl krát větší než Česká republika a s něco málo přes deset a půl miliónů obyvatel si spíše zvolí za svého prezidenta Donalda Trumpa. Většina průzkumů vykazuje skoro remízu (průměrně 49% pro Bidena a 46% pro Trumpa), ale podle mé „metodiky“, kdy nezohledním ortodoxní průzkumníky, vychází mi stav 45% pro Bidena a 46% pro Trumpa. Trendy vykazují od začátku srpna do konce září v zásadě setrvalý stav.

V Severní Karolíně vyhrál Donald Trump nad Hillary Clintonovou v roce 2016 o 3,6% (49,8 : 46,2%). A vůbec, v posledních deseti volbách tu zvítězil demokrat jen jednou. Bylo to v roce 2008, kdy Barack Obama porazil Johna McCaina. V roce 2012 však lidé ze Severní Karolíny Obamovi už neuvěřili.

Tabák, brambory a prasata…

V protestanské Severní Karolíně žije asi 65% bělochů a 21% Afroameričanů. Latinos tvoří přibližně 8% populace. Stát má HDP okolo 600 mld. USD, což je více než dvakrát vyšší výkon, než který má Česká republika. V rámci hospodářského výkonu patří Severní Karolíně 12. příčka – jde tedy o bohatý stát. Je to stát tabáku, sladkých brambor a prasat.

Republikánští zástupci ze Severní Karolíny v Kongresu převládají. V Senátu jsou oba republikáni (Richard Burr a Thom Tillis) a ve Sněmovně je poměr 9:3 (jeden post není obsazen). Ve státním Senátu je také více republikánů (29:21) a ve státní Sněmovně také (65:55). Přes nadvládu červených (republikánů)  je guvernérem státu modrý (demokrat) Roy Cooper.

V demokratických primárkách se servali Joe Biden s Berniem Sandersem. Zvítězil Biden s 43,7%, Sanders o dost méně, než se čekalo (24,5%). Pěkný výsledek uhrál i třetí Michael Bloomberg (13,2%) a čtvrtá Elizabeth Warrenová (10,6%). Takový výsledek primárek může mnohým připadat sympaticky, ve skutečnosti svědčí o rozpolcenosti členské základny a vysoký zisk Sanderse značí i vyšší míru extremismu u členů Demokratické strany v Severní Karolíně.

Překreslené okrsky

Tento stát Konfederace (jedna ze stran konfliktu Občanské války vedené v letech 1861 v 1865) má sílu 15 volitelů, z čehož lze odvodit, že má 13 kongresových volebních obvodů + dva senátory. Po letošním sčítání lidu Severní Karolína získá nejméně jedno další kongresové místo, což se projeví až ve volbách v roce 2022. Dojde také k překresleni hranic obvodů, což by mohlo být výhodnější spíše pro demokraty neboť tím vzniknou útvary, které promíchají voliče i v místech, které lze charakterizovat jako republikánské pevnosti. Neobsazený jedenáctý obvod zahrnuje většinu západní Severní Karolíny s téměř 92% bílou populací. Jde o tradiční republikánskou oblast, kterou do letošního 30. března zastupoval Mark Meadows. Ten rezignoval, aby se mohl stát šéfem Bílého domu.

Meadows se v minulosti velmi ostře vymezoval vůči Obamovi, opakovaně ho posílal „domů do Keni“. Později se vyjádřil k Obamovi smířlivěji, když alespoň uznal, že Obama je nejspíš opravdu americký občan. Je také velkým příznivcem ústavní úpravy vyrovnaného rozpočtu USA (Balanced budget amendment) a odpůrcem potratů. Je proti manželství osob stejného pohlaví, říká, že to rozloží společnost. Odmítá ekologistiku, omezování práv držení zbraní, Obamacare a podporuje Izrael.

Zajímavým politikem Severní Karolíny je její guvernér, demokrat Roy Cooper (63). V úřadu je od roku 2017, kdy porazil úřadujícího guvernéra, republikána Pata McCroryho pouze o 10.227 hlasů (celkový počet voličů je 4,7 miliónu). Od roku 1850 se stalo poprvé, aby úřadující guvernér neobhájil svůj úřad. Cooper pochází z Nashville a býval 16 let generálním prokurátorem státu Severní Karolína – zvolen byl čtyřikrát za sebou (2001-2017).

Další guvernérské volby čekají Coopera už 3. listopadu. K souboji ho vyzval republikán a viceguvernér Dan Forest. Středobodem jejich kampaně se staly opatření proti onemocnění COVID-19. Demokrat Cooper v průzkumech vede k dnešnímu dni v průměru o 15%.

Potraty a minimální mz

Na obrázku vidíme demokratickou zástupkyni ve Sněmovně reprezentantů USA, Almu Adamsovou (74), která zastupuje 12. okrsek (město Charlotte a okres Mecklenburg) už od roku 2014. Adamsová podporovala Hillary Clintonovou v prezidentských volbách 2016 a tak se nemohla účastnit inaugurace Donalda Trumpa v lednu 2017.

Její politické pozice jsou jasné:

  • za reprodukční práva žen obětuje všechno,
  • bojuje za zvýšení minimální mzdy,
  • píše o sobě, že je pedagogem a umělcem,
  • získala titul Ph.D. v oboru multikulturní výchovy na University of Columbus.

Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč