Abeceda amerických voleb – Severní Karolína

Stát východního pobřeží o rozloze asi jeden a půl krát větší než Česká republika a s něco málo přes deset a půl miliónů obyvatel si spíše zvolí za svého prezidenta Donalda Trumpa. Většina průzkumů vykazuje skoro remízu (průměrně 49% pro Bidena a 46% pro Trumpa), ale podle mé „metodiky“, kdy nezohledním ortodoxní průzkumníky, vychází mi stav 45% pro Bidena a 46% pro Trumpa. Trendy vykazují od začátku srpna do konce září v zásadě setrvalý stav.

V Severní Karolíně vyhrál Donald Trump nad Hillary Clintonovou v roce 2016 o 3,6% (49,8 : 46,2%). A vůbec, v posledních deseti volbách tu zvítězil demokrat jen jednou. Bylo to v roce 2008, kdy Barack Obama porazil Johna McCaina. V roce 2012 však lidé ze Severní Karolíny Obamovi už neuvěřili.

Tabák, brambory a prasata…

V protestanské Severní Karolíně žije asi 65% bělochů a 21% Afroameričanů. Latinos tvoří přibližně 8% populace. Stát má HDP okolo 600 mld. USD, což je více než dvakrát vyšší výkon, než který má Česká republika. V rámci hospodářského výkonu patří Severní Karolíně 12. příčka – jde tedy o bohatý stát. Je to stát tabáku, sladkých brambor a prasat.

Republikánští zástupci ze Severní Karolíny v Kongresu převládají. V Senátu jsou oba republikáni (Richard Burr a Thom Tillis) a ve Sněmovně je poměr 9:3 (jeden post není obsazen). Ve státním Senátu je také více republikánů (29:21) a ve státní Sněmovně také (65:55). Přes nadvládu červených (republikánů)  je guvernérem státu modrý (demokrat) Roy Cooper.

V demokratických primárkách se servali Joe Biden s Berniem Sandersem. Zvítězil Biden s 43,7%, Sanders o dost méně, než se čekalo (24,5%). Pěkný výsledek uhrál i třetí Michael Bloomberg (13,2%) a čtvrtá Elizabeth Warrenová (10,6%). Takový výsledek primárek může mnohým připadat sympaticky, ve skutečnosti svědčí o rozpolcenosti členské základny a vysoký zisk Sanderse značí i vyšší míru extremismu u členů Demokratické strany v Severní Karolíně.

Překreslené okrsky

Tento stát Konfederace (jedna ze stran konfliktu Občanské války vedené v letech 1861 v 1865) má sílu 15 volitelů, z čehož lze odvodit, že má 13 kongresových volebních obvodů + dva senátory. Po letošním sčítání lidu Severní Karolína získá nejméně jedno další kongresové místo, což se projeví až ve volbách v roce 2022. Dojde také k překresleni hranic obvodů, což by mohlo být výhodnější spíše pro demokraty neboť tím vzniknou útvary, které promíchají voliče i v místech, které lze charakterizovat jako republikánské pevnosti. Neobsazený jedenáctý obvod zahrnuje většinu západní Severní Karolíny s téměř 92% bílou populací. Jde o tradiční republikánskou oblast, kterou do letošního 30. března zastupoval Mark Meadows. Ten rezignoval, aby se mohl stát šéfem Bílého domu.

Meadows se v minulosti velmi ostře vymezoval vůči Obamovi, opakovaně ho posílal „domů do Keni“. Později se vyjádřil k Obamovi smířlivěji, když alespoň uznal, že Obama je nejspíš opravdu americký občan. Je také velkým příznivcem ústavní úpravy vyrovnaného rozpočtu USA (Balanced budget amendment) a odpůrcem potratů. Je proti manželství osob stejného pohlaví, říká, že to rozloží společnost. Odmítá ekologistiku, omezování práv držení zbraní, Obamacare a podporuje Izrael.

Zajímavým politikem Severní Karolíny je její guvernér, demokrat Roy Cooper (63). V úřadu je od roku 2017, kdy porazil úřadujícího guvernéra, republikána Pata McCroryho pouze o 10.227 hlasů (celkový počet voličů je 4,7 miliónu). Od roku 1850 se stalo poprvé, aby úřadující guvernér neobhájil svůj úřad. Cooper pochází z Nashville a býval 16 let generálním prokurátorem státu Severní Karolína – zvolen byl čtyřikrát za sebou (2001-2017).

Další guvernérské volby čekají Coopera už 3. listopadu. K souboji ho vyzval republikán a viceguvernér Dan Forest. Středobodem jejich kampaně se staly opatření proti onemocnění COVID-19. Demokrat Cooper v průzkumech vede k dnešnímu dni v průměru o 15%.

Potraty a minimální mz

Na obrázku vidíme demokratickou zástupkyni ve Sněmovně reprezentantů USA, Almu Adamsovou (74), která zastupuje 12. okrsek (město Charlotte a okres Mecklenburg) už od roku 2014. Adamsová podporovala Hillary Clintonovou v prezidentských volbách 2016 a tak se nemohla účastnit inaugurace Donalda Trumpa v lednu 2017.

Její politické pozice jsou jasné:

  • za reprodukční práva žen obětuje všechno,
  • bojuje za zvýšení minimální mzdy,
  • píše o sobě, že je pedagogem a umělcem,
  • získala titul Ph.D. v oboru multikulturní výchovy na University of Columbus.

Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.