A zlatou medaili v kategorii nábožensky nesnášenlivá firma roku vyhrává…

Vodafone je nejlepší LGBTIQA+ zaměstnavatel v Česku. Je na to jaksepatří hrdý a ta hrdost je vzájemná. Pride Business fórum mu udělilo zlatou medaili a pěje na něj chválu: „Obecně se dá říct, že jak na genderově rozmanité zaměstanec*kyně, tak i zákazníky*ice myslí nejvíce ze všech zúčastněných firem, což je jeden ze zásadních aspektů úspěchu Vodafonu v této anketě.“

Jeho viceprezident Richard Stonavský dává firmu za vzor státu, který ještě nenašel dostatek odvahy k velkorysému přístupu k sexuálním menšinám.

Jak podpora diverzity a rovnosti na pracovišti vypadá v praxi popsal pan Stonavský v rozhovoru na DVTV. V záplavě tradičních korporátních řečí o diverzitě a otevřené kultuře mě zaujala jeho odpověď na otázku, zda se někdy nestane, že některý ze zaměstnanců nesouhlasí s firemní politikou v oblasti LGBTIQA+.

Stonavský: My když jsme procházeli určitou změnou kultury v souvislosti s jednou akvizicí, tak samozřejmě spojit dvě kultury do jedné je vždycky oříšek ve firmě. A zrovna v této oblasti, podpory LGBT+ kolegů jsme v rámci jedné road show […] jsme opravdu dostali jako vedení dotaz, proč podporujeme Prague Pride. Že tomu kolegovi se to nelíbí. Odůvodnil to svými křesťanskými hodnotami. A v tom okamžiku odpověděl přímo generální ředitel, kdy opravdu zopakoval ten commitment, ten závazek firmy, zopakoval tu naši otevřenost vůči všem odlišným názorům, a může se stát, že samozřejmě ty názorové rozdíly jsou tak odlišné, že samozřejmě, pokud ten kolega kolegyně v té kultuře, kterou vytváříme, v té otevřené kultuře, nemůže fungovat, možná bude lepší, kdyby odešel.

Jinými slovy: jsme rozmanitá firma, otevřená vůči všem odlišným názorům, která mezi lidmi nerozlišuje, každý zaměstnanec se u nás musí cítit bezpečně, každého respektujeme, neděláme mezi lidmi rozdíly, ovšem pokud jste křesťan, který je na rozpacích z duhových pochodů, zasáhne přímo generální ředitel – Velký Strážce Diverzity – a vysvětlí vám, že vaše místo je jinde.

Tož tak.

Nezdá se, že by onen zaměstnanec na pracovišti nadával gayům, ponižoval lesby, přehlížel bisexuály, šikanoval translidi, plival do kávy intersexuálům nebo propichoval na fotkách oči queer osobám. Pouze měl určité výhrady k podpoře Prague Pride.

Pan Stonavský v rozhovoru na DVTV řekl, že dodržování antidiskriminačního zákona je pro jeho firmu naprosté minimum, které se snaží o mnoho překročit. Fajn. Možná by v oddělení pro diverzitu a inkluzi mohli začít tím, že si vylosují, kdo zákon dočte až do § 2, který mezi zakázanými důvody odlišného zacházení uvádí také náboženské vyznání.

Protože se náboženskou svobodou zabývám poměrně intenzivně – a to jak akademicky, tak i v právní praxi – docela rád bych si s oním nebohým zaměstnancem Vodafone popovídal. Anebo s kýmkoliv jiným, kdo v korporátním prostředí naráží kvůli své víře. Mohla by z toho vzniknout zajímavá case study.

Autor je advokát. Publikuje na svém blogu Právo v dešti

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!