A když o tom nic nevíš, vraž tam misogynii…

Jak hodnotí v The Guardian – vlajkové lodi britské liberální žurnalistiky, ze které čerpá tolik českých novinářů – porážku finské premiérky Sanna Marin v nedávných parlamentních volbách? Může za to samozřejmě misogynie alias předsudky vůči ženám! Všechno bylo fajn, voliči jí měli rádi, ale pak přišla „partygate“ – uniklé video z mejdanu, kde to finská premiérka dost rozjela. A to údajně mělo způsobit, že reakční síly zvítězily. Žena si už nemůže ani zatancovat, aby nepřišla o premiérský post!

„Akorát, že vůbec!“, jak by řekl klasik… Celé je to trapná snaha naroubovat ďábelskou ruku patriarchátu i na tak banální věc, jako, že v demokracii někdo prohraje volby. Navíc velmi těsně. Sanna Marin a její sociální demokraté (SPD) získali „jen“ 19,9% hlasů, to je ale pořád o víc, než 17,7% v minulých volbách v roce 2019 (a také o tři křesla více). Tehdy ale těsně zvítězila (Praví Finové získali o 0,2 procenta hlasů méně, nyní těsně prohrála. Umírněně pravicová Národní koalice získala o 0,9 procenta hlasů více a Praví Finové o 0,2%. Pokud Guardian píše o „strmém pád do autoritářství“, tak je to úplně mimo. Jak Národní koalice, tak Praví Finové už vládli od roku 2015, aniž by Finsko shořelo v pekle. Pak zvítězili těsně sociální demokraté a vládli oni. A pak vyhrála zase pravicová opozice, nota bene s o hodně umírněnějšími Pravými Finy pod novým vedením, kteří budou navíc jen jednou ze stran vládní koalice. Takhle vypadá „strmý pád do autoritářství“?

YouTube player

Premiérčin mejdan v její oficiální rezidenci jistě způsobil mírné pozdvižení – Finové jsou známí morousi, moc toho nenamluví a na své politiky mají vysoké morální nároky. Nešlo ale o to, že by Sanna Marin byla ženou. Ministr zahraničí musel tu rezignovat kvůli textovce striptérce… A vůbec, mluvit o mysoginii v zemi, kde z devíti parlamentních stran je sedm vedených ženou?

Kupodivu, to, že je žena nebo jak umí „zapařit“ na mejdanu, hrálo ve finských volbách nekonečně menší roli, než její fiskální a ekonomická politika a (opět – na finské poměry) poměrně agresivní vystupování v televizních debatách.

To je ale nudné, zvláště když jde o zemi, o jejíž vnitřní politice nejen běžný čtenář, ale i běžný novinář, mnoho neví. Takže si vystačí s málem a po vzoru receptů Jirky Babici upeče článek stylem: „a když k tomu nic nevíš, tak tam vraz misogynii…“

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme