Víra za časů koronaviru

Předseda Polské biskupské konference, poznaňský arcibiskup Stanislav Gądecki vyzval v úterý duchovní k rozšíření počtu nedělních mší, a tudíž snížení počtu věřících shromážděných na jedné bohoslužbě. Reagoval tak na rozhodnutí varšavské vlády zrušit v rámci preventivních opatření proti nákaze koronaviru hromadné akce.

Polská vláda vede v posledních dnech intenzivní informační kampaň o různých aspektech nákazy koronavirem a zavádí řadu ochranných opatření, mimo jiné – od pondělka – sanitární kontroly na silničních hraničních přechodech podél celé státní hranice, v mezinárodních vlakových spojích a v přístavech. V úterý vydal premiér Mateusz Morawiecki zákaz hromadných akcí, tedy událostí shromažďujících více než tisíc osob; na mnoha místech však bylo z iniciativy lokálních orgánů ohlášeno zrušení událostí s nižší účastí.

Arcibiskup Gądecki publikoval téhož dne prohlášení, v němž prosí „v rámci možností o zvýšení počtu nedělních mší svatých v kostelích, aby se bohoslužeb mohl účastnit vždy takový počet věřících, jaký je v souladu se směrnicemi vydanými hlavním hygienikem“.

Metropolita se v dokumentu také zmiňuje například o možnosti, aby se starší a nemocní lidé připojili k bohoslužbám doma, prostřednictvím televize. Současně však napsal: tak jako se v nemocnicích léčí tělo, slouží chrámy k uzdravování ducha. „Proto je nepředstavitelné, že bychom se v kostelích nemodlili,“ zdůraznil.

Míra rozšíření koronaviru je v Polsku zatím nízká – v  úterý večer bylo registrováno 22 potvrzených případů onemocnění Covid-19 – a nelze ji srovnat s epidemií v nejvíce postižené evropské zemi, v Itálii. Přesto však řada polských konzervativních komentátorů vyjádřila v posledních dech údiv nad tím, že představitelé italské katolické církve přistoupili na zákaz veřejně sloužených mší. Známý polský publicista a religionista Górny Grzegorz v úterý na konzervativním portálu wpolityce.pl publikoval komentář s názvem Víra za časů koronaviru, v němž připomněl: po staletí „tomu bylo tak, že když propukla cholera, mor či černé neštovice, chovali se katolíci vždy stejně: běželi do kostelů, přijímali svátosti, hledali záchranu v Bohu“.

Komentátor uvádí názory několika italských osobností, které tamní opatření kritizují. Cituje mimo jiné konzervativního katolického novináře Antonia Socci, který je přesvědčen, že rozhodnutí italských biskupů bude mít dalekosáhlé důsledky pro víru mnohých lidí.

Górny odkazuje také ke slovům sestry Rosaliny Ravasio, zakladatelky komunity, jež pomáhá lidem ohroženým závislostmi: „Jak je možné, že >koronavirus< se v uplynulých týdnech stal středem našeho života? Je to neuvěřitelné: všichni jsme závislí, žijeme, existujeme v závislosti na takovém či jiném vývoji onoho koronaviru! (…) Je podivné, že zpřetrháváme vztah s někým, kdo je pro nás zdrojem života: vždyť středem není koronavirus, středem je Bůh! (…) Mám pocit, že jsem svědkem kapitulace Víry před nedůslednou politickou korektností. Dochází k tomu proto, že hlavní poselství, který plyne ze zavření kostelů, z eucharistie sloužené bez lidí, budí v lidech dojem – neřkuli jistotu – že víra, Bůh, už nedokáže odpovídat na naše potřeby!“

Jak poukazuje Górny, nákupní centra a další světské budovy mají v Itálii nadále otevřeno (psáno 10. 3.), zatímco sousední kostely jsou považovány „za vysoce nebezpečná místa a ve svátosti oltářní již není spatřován zdroj života, nýbrž potenciální zdroj infekce“.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!