Vyzyvatelé Orbána II – za federální Evropu s Gyurcsányem v čele

V sérii o vyzyvatelích Fideszu pokračujeme Demokratickou koalicí (DK) – podle průzkumů aktuálně nejsilnější stranou opozičního tábora. Vznikla v roce 2011 odštěpením od socialistů (MSZP) a vede ji kontroverzní expremiér Ferenc Gyurcsány. Ten je i přes zatížení svou nepopulární vládou stále nejvýraznější opoziční lídr, podle mnohých od revoluce jediné „politické zvíře“ v Maďarsku vedle Viktora Orbána.

DK původně vznikla jako platforma uvnitř socialistické MSZP po drtivé prohře ve volbách 2010. Prosazovala rekonstrukci MSZP takovým způsobem, aby se stala „proti-orbánovskou lidovou frontou“. Přesně rok po založení platformy, 22. října 2011, oznámil předseda Gyurcsány přerod v samostatnou stranu.

Hlavní voličská základna DK jsou jednoznačně důchodci – ti ostatně vždycky tvořili jádro podporovatelů Gyurcsánye, což je vidět i z osazenstva jeho besed po Maďarsku. Pravicoví komentátoři tuto popularitu levice u důchodců rádi přisuzují nostalgii po gulášovém socialismu (MSZP vznikla přerodem z komunistické strany), i některé výzkumy říkají, že je u levicových voličů oproti jiným výrazně populárnější komunistický lídr János Kádár.

V dnešní době ale DK nabízí i něco jiného, než jen sociální jistoty a přerozdělování. Poslední roky se prezentuje přízviskem „nejevropštější strana“ a Gyurcsány na mítincích otevřeně prosazuje federální uspořádání EU – Spojené státy evropské. Kromě toho (jako další opoziční strany) často vyzdvihuje obranu demokratických institucí, neziskových organizací a životního prostředí.

V čem se tedy Demokratická koalice od jiných stran odlišuje? Především osobou svého lídra. Ferenc Gyurcsány po deseti letech vlády Fideszu stále platí za jediný rozený vůdčí typ v proti-orbánovském táboře. Má stále jádro svých srdcařů, přestože se v roce 2006 pro část společnosti navždy zdiskreditoval slavnými výroky o tom, že socialisté pod jeho vedením lhali o skutečném stavu země, a následným tvrdým potlačením protivládních protestů. V průzkumech popularity Gyurcsány každopádně dosahuje nižší čísla než další politici opozice, na druhou stranu jej ale téměř celá populace zná. 

 Gyurcsányovo premiérství bylo spojené se sociálními benefity typu třináctých důchodů, které ale neodpovídaly hospodářským možnostem země. Detailně tuto dobu popisuje tento starší, i pro kontext dnešního maďarského dění zásadní článek z iDnesu.

 Před volbami v roce 2006 Orbána podle politologů předčil ve většině debat, zvlášť v té poslední přímo před volbami. Jejich soupeření se ale datuje až do 80. let, kdy Orbán zakládal Fidesz a Gyurcsány byl činovníkem Svazu komunistické mládeže. Není náhoda, že když se Orbána ještě jako mladého liberála v dokumentu Fekete doboz na konci 80. let ptali, co si myslí o svazácích, vyzdvihl právě jeho: „Mezi svazáky není nikdo normální a schopný jednání. Jediný z nich, kterého lze brát vážně, je jeden člověk, co se jmenuje Gyurcsány.“ 

Před vypuknutím epidemie začínala DK velkou podpisovou akci za společný postup opozičních stran ve volbách 2022. Gyurcsány plánoval besedy v desítkách měst, z nichž nakonec stihl jen pár. Každopádně DK razantně prosazuje společnou kandidátku celé opozice od Jobbiku až po zelené, ačkoli se v roce 2018 k jinému typu spolupráce nepřipojila. Proti je předseda Jobbiku Péter Jakab, prosazuje rozdělení na dva listy. Voličům protestně naladěného Jobbiku i zelené LMP či liberálního Momenta by mohla vadit právě přítomnost nepopulárního Gyurcsánye, přestože ten dopředu říká, že nechce sedět v příští maďarské vládě.

Kromě Gyurcsánye je asi nejznámější postava DK jeho žena Klára Dobrev, aktuálně místopředsedkyně Europarlamentu. Její dědeček Antal Apró byl ministrem průmyslu v 50. a 60. letech, sama Dobrev byla ministryní ve vládě Pétera Medgyessyho. Jinak má DK mezi členy starosty 5 městských obvodů Budapešti, dva z nich se k ní přidali až letos po vystoupení z MSZP.

Na závěr jedna zajímavost: Gyurcsány před časem vystoupil s krátkou přednáškou v diskuzi o populismu na Oxfordu. Pro nemaďarské publikum je to přinejmenším dobrá ukázka jeho řečnických schopností, což je kvalita, kterou mu přiznávají i odpůrci, v komentářích se nicméně připomíná, že sám Gyurcsány byl jako vládnoucí politik příkladem levicového populisty a sliboval Maďarům nereálné věci.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!