Válka na Ukrajině: den 466

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhošedesátéhošestého dne invaze na Ukrajinu 04.06.2023

Belgorodská fronta (neboli Neplecha): Rebelové se podle videí zmocnili minimálně celé jižní části Nové Tavozolžanky a bojují o ní s ruskými ozbrojenými silami. Chlubí se, že mají pod kontrolou celé město, ale to není z jimi sdílených videí jednoznačně prokazatelné. Členové Legie Svobodného Ruska potvrzují, že jim pomáhají polští dobrovolníci, ale prý neslouží v roli bojových jednotek, pomáhají především o odvozem zajatců, raněných a prací v týlu.

Ruská agentura TASS uvádí, že Vjačeslav Gladkov, gubernátor Bělgorodské oblasti, rebelům navrhl, že se s nimi setká, aby vyjednal návrat zajatců zpět do Ruska. Gladkov nakonec na jednání nedorazil s odůvodněním že s vrahy a fašisty nejedná. Zajímavostí je, že ve svém proslovu poprvé potvrdil, že protiputinovští rebelové existují a dokonce, že probíhají boje o Novou Tavolžanku. Jen v rychlosti připomeneme, že Gladkov nedávno navrhoval obsazení Charkovské oblasti, kvůli zlepšení protivzdušné obrany jeho regionu. Podle některých zdrojů pak nabídl Bělgorodské oblasti pomoc také Prigožin. Ruské zdroje tvrdí, že se v ukrajinském Vovčansku připravují další skupiny pro průnik na ruskou stranu hranice a údajně mají mít k dispozici i těžkou obrněnou techniku. Informace ale nelze potvrdit.

Na celém území Ukrajiny v noci na dnešek po několik hodin znovu platil protiletecký poplach kvůli ruskému útoku drony Šahed a střelami Ch-101/555. Všechny, které mířily na oblast Kyjeva, se zdejší protivzdušné obraně podařilo sestřelit, dvě střely ale zasáhly letiště v centrální části Ukrajiny. Z celkem pěti dronů měla ukrajinská PVO sestřelit tři kusy. Brzy ráno byl poplach vyhlášen po celé východní Ukrajině, během dne došlo k vyhlášení leteckého poplachu opakovaně v Doněcké a Záporožské oblasti. Úřady na Ruskem okupovaném Krymu zase sdělily, že nad poloostrovem zneškodnily devět dronů. V ruském městě Valjuki došlo podle místní správy k sabotáži železnice. Nad ruským Krasnodarem je aktivní protivzdušná obrana.

Ukrajinské záběry ukazují následky ruského útoku v prostoru Svatove

Severovýchodní fronta: Zdá se, že u Masjutivky se snaží ruské síly postupovat podél Oskilu ve směru na Kupjansk a jižněji tlačí směrem na Novoselivske a vlakovou zastávku Kuzemivka, na Makijivku a ze severu a východu na Serebrjanský les. Poslední ruské útoky u Bilohorivky se pro okupanty nevyvíjí moc dobře, protože při pokusech obsadit areál zpracovatelského závodu jihovýchodně od města přišli o několik kusů obrněné techniky a mají zde blíže neupřesněné ztráty i na živé síle. Generál Syrský dnes uvedl, že se 92. samostatné mechanizované brigádě podařilo po protiútoku postoupit až 400 metrů směrem ke Svatovu.

Bachmutská fronta: Ukrajinci pomalu vytlačují okupanty z oblastí podél silnice E40 mezi Orichivo-Vasylivkou a Zalizňanským zpět směrem k Bachmutu. Nejde o významný posun a Ukrajinci zde nejspíše nemají územní zisky, jen se jim daří tlačit invazní síly pomalu zpět. Zdroje napojené na Wagnerovce tvrdí, že ukrajinské jednotky na jihu města obsadily zahrádkářskou kolonii a operují odtud. Ukrajinští dělostřelci intenzivně pracují na pozicích okupantů u Kliščijivky. Chromove je nyní pod tlakem ze severovýchodu a východu směrem od Bachmutu. Ukrajincům zde hraje do karet, že mají jedno křídlo kryté rybníkem, ale i tak nejspíš ovládají již jen nejzápadnější část vesnice, kde je vysílač, zbytek vesnice je územím nikoho.

Doněcká fronta: Situace je značně nepřehledná v okolí Avdijivky. Ruské zdroje tvrdí, že Ukrajinci mají v oblasti velké množství jednotek a po tvrdých bojích se jim povedlo vstoupit do Vodjaného, což se nám v současné době nedaří potvrdit a neinformují o tom prozatím ani ukrajinské zdroje. Ukrajinské ozbrojené složky provádí intenzivní průzkumnou činnost u Velyke Novosilky a v oblasti Vuhledaru. Nezdá se, že by šlo o větší protiofenzivu a po kompilaci zdrojů jak z ukrajinské, tak z ruské strany si myslíme, že zde Ukrajinci nepostoupili víc, než o půl kilometru. Podle nás ukrajinské ozbrojené složky obsadily zóny nikoho a takticky výhodné vyvýšeniny. Na této frontě od rána intenzivně pracuje ukrajinské dělostřelectvo a drony. K večeru se začaly množit zprávy z ruských zdrojů, že ukrajinské ozbrojené složky útočí jižně od Velyké Novosilky, útoku se podle Rusů účastní ukrajinská 31. samostatná mechanizovaná brigáda, což je jedna z nově vytvořených brigád. Proruský kanál Dva Majora také tvrdí, že se Ukrajincům povedlo probojovat se do Neskučného, které leží právě v tomto směru. Pokud by to byla pravda, šlo by o proražení první obranné linie okupačních jednotek. Čekáme na potvrzení těchto zpráv.

Z výcviku ukrajinských výsadkářů

Záporožská a Chersonská fronta: Ukrajinské raketové dělostřelectvo zpracovává ruské logistické uzly. V posledních 24 hodinách se ozvaly exploze v Berďansku, v Oblasti Kamjanky, v Kinskich Rozdorech, Novohorivce, Tokmaku (dopad střely je hlášen v tokmackém nádraží a na severu města), Melitopolu a Jakomivce. V posledních dnech jsou také hlášené sabotáže na železnici spojující Melitopol a Džankoj na okupovaném Krymu. V průběhu dneška se z této fronty objevilo video ukrajinské útočné skupiny, která se dostala hluboko mezi Rivnopilja a Novodarivku. Ruské zdroje hlásí, že se ukrajinským ozbrojeným složkám podařilo Novodarivku obsadit, ale ukrajinské zdroje to zatím nepotvrzují. V Chersonské oblasti podél Dněpru jsou aktivní především dělostřelectva obou stran. Z okupovaného přístavu Skadovsk místná hlásí, že okupanti si vytvořili polní nemocnici z mateřské školy.

Švédsko se může stát členem Severoatlantické aliance už před jejím summitem ve Vilniusu v polovině července. Řekl to dnes její generální tajemník Jens Stoltenberg po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle agentury Reuters šéf NATO rovněž oznámil, že zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června.

Z výcviku ukrajinského letectva

Předseda ukrajinské Národní obranné a bezpečnostní rady Oleksij Danilov dnes v rozhovoru pro deník Corriere della Sera uvedl, že Ukrajinci mají na bachmutském úseku 7,5x menší ztráty, než okupační jednotky. Číslo se může zdát nadhodnocené, ale Danilov hovoří pouze o mrtvých. Z předchozích stížností nejen vojáků, ale i vojenských lékařů víme, že prvotní pomoc zraněným na frontové linii nemají Rusové zvládnutou moc dobře. Celkové ztráty však podle dostupných informací nebudou takto disproporční.

Konstantin Zatulin, člen komise pro mezinárodní vztahy v rámci společnosti nezávislých států ruské Gosdumy, dnes prohlásil, že “je možné, že speciální vojenská operace nemusí dopadnout podle plánu,” protože Rusko selhalo v dosažení cílů, které si vytyčila.

Ukrajinská policie zatkla nočního hlídače, který měl odpovědnost za otevření protileteckého krytu, což podle obžaloby neudělal dost rychle. V důsledku zamčeného krytu zemřely 3. června dvě ženy a mladá dívka poté, co na ně dopadly trosky sestřelené ruské střely. Noční hlídač je ve vazbě, další tři lidé jsou v domácím vězení. Za trestný čin obecného ohrožení, který vyústil ve tři mrtvé” hrozí hlídači až osm let vězení.

Dnešní Třešnička™ bude o konci jedné éry. Všichni denně čteme ty velkolepé informace o tom, jak “Rusko ještě na Ukrajině ani pořádně nezačalo,” jak si “to nejlepší schovává na konec,” případně, když autorům těchto ptákovin dojdou argumenty, začnou vytahovat, že “Rusko má tisíce tanků T-80 v zásobě a může je bez problémů aktivovat.” No, tak tahle éra dneska skončila. Rusko totiž ty tanky vytahuje a aktivuje. Počkejte, schovejte ty bílé vlajky! Poté, co jsme zahlédli fotografie těchto tanků, musíme konstatovat, že ty olezlé, mechem porostlé a prorezlé stroje nejspíš nebudou schopné způsobit větší škody, než Rusko na Ukrajině už napáchalo. Asi nejvíc fascinující jsou ty otevřené otvory na věžích, kterými po desítky let do každého tanku zatékala dešťová voda – což bylo Přesně Podle Plánu!

Ruské “zakonzervované” tanky T-80

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme