Válka na Ukrajině: den 457

Ilustrační foto

Informace z Bělgorodské oblasti plní sociální sítě i dnes, ale je jich tolik a tak moc protichůdných, že není dost dobře možné se v nich vyznat. I nadále tak doporučujeme přistupovat k informacím z obou stran s ostražitou nedůvěrou.

Z Kyjeva a východoukrajinského Dnipra byly v noci hlášeny exploze po ruském vzdušném úderu. Oblastní vojenská správa hovoří o úderu na nemocnici a informovala o jednom mrtvém a téměř třiceti zraněných, správa ukrajinského hlavního města hlásí sestřelení všech vzdušných cílů. Exploze byly rovněž v ruském Krasnodaru na jihozápadě Ruska. Podle místních obyvatel střílela protivzdušná obrana na bezpilotní letoun. Starosta Krasnodaru Jevgenij Naumov uvedl, že byla poškozena kancelářská budova a bytový dům.

Nový dělostřelecký člun ukrajinského námořnictva pojmenovaný “Buča”

Severovýchodní fronta: Na severu úseku probíhají i nadále boje u Masjutivky, ale Ukrajincům se daří ruské útoky prozatím odrážet. Okupanti také tlačí ve směru na Nevske, ale mají problém překročit řeku, která leží na východně od vesnice. Ukrajincům se daří odrážet útoky vedoucí směrem na Jampolivku a Torske. Na bilohorivském sektoru se situace nemění a Ukrajinci stále mají město pod plnou kontrolou. V okupované Miluvatce došlo k výbuchu, po kterém přestal fungovat mobilní signál.

Bachmutská fronta: Severní křídlo Bachmutu je stále beze změny. Zdá se, že se ukrajinský postup se i přes silný tlak zastavil, což podporuje naše domněnky, že v posledních dnech omílané “operativní obklíčení” se nekoná a nekonalo. Oproti včerejšku nemáme žádné informace o postupu jedné nebo druhé strany ani na jižním křídle

Doněcká fronta: Velice kritická situace zůstává v Pervomajském , kde Rusové navíc včera zničili přehradu Karlivske ležící severozápadně od vesnice. Silnice, kterou tímto přerušili, byla zásadní, a Ukrajincům to nejspíše znesnadní zásobování této části fronty. Silný ruský úder byl odražen jižně od Avdijivky a situace v okolí města zůstává stabilní. Okupanti podnikají několikrát denně silné údery na Marjinku, kde postoupili až na úroveň ulice Polyhrafické, tedy do toho, co z ní zbylo.

Záporožská a Chersonská fronta: Neprobíhají zde žádné signifikantní útoky, ale ukrajinské dělostřelectvo a salvové raketomety zde pracují v ruském zázemí. Hladina vody v Kachovské přehradě na jihu Ukrajiny od února neustále stoupá a podle ukrajinské společnosti Ukrhidroenerho stojí ruské aktivity na přehradě za zaplavením několika osad v ukrajinské Záporožské oblasti. Informovaly o tom agentura Reuters a AP, které upozornily na zatopení domů v osadě Lysohirka rozprostírající se na ostrově na řece Dněpr.

Fotografie interiéru pojízdné stomatologické ordinace, na kterou vybral prostředky Vasyl Kapustej

Podle agentury Bloomberg zřejmě daruje Nizozemsko své F-16 po dokončení výcviku ukrajinských pilotů. Nizozemsko už v prosinci 2022 odložilo prodej 12 kusů tohoto stroje navzdory tomu, že pro ně již mělo kupce. Země disponuje 42 letadly, z nichž je 24 v aktivní službě. Od začátku invaze poskytlo Nizozemsko vojenskou pomoc v hodnotě asi 1,6 miliardy dolarů.

Francouzská společnost Michelin se zbavila svých aktiv v Rusku. Michelin operuje v Rusku od roku 1997 a byl první mezinárodní společností, která zde v roce 2004 otevřel první výrobní závod. Německá gumárenská společnost Continental opustila ruský trh již dříve.

Třešnička na závěr

Dnešní Třešnička™ bude o ptácích. Jako obvykle nepůjde o nic impertinentního, ale budeme se bavit o všelijak geneticky upraveném opeřeném zvířectvu vyráběném v tajných zařízeních pod Azovstalem, v Charkově a nebo u Kyjeva, o kterých ví každý kdo ví, používá selský rozum a neni ovce. Začneme žhavým obviněním ruského ministerstva obrany, které tvrdí, že Ukrajinci vyvíjeli proti Rusku patogeny ptačí chřipky, která by byla vysoce nakažlivá i pro lidi, se smrtností více než 40 %. Naštěstí tomu však zabránila ruská armáda, která zajistila tajnou biolaboratoř v přírodní rezervaci Askanija Nova na jihu Ukrajiny. Toto tvrzení ruské armády potvrzuje FSB, takže je to tutovka. Proč s tím příšli po roce od obsazení údajné laboratoře není známo. Nicméně takové skandální odhalení nevidíme poprvé. Kreml je zřejmě posedlý štěbetajícími létavci. Připomeneme loňské obavy z ukrajinského útoku otrávenými ptáky, netopýry a dokonce hmyzem, kterými Rusové šermovali na půdě Rady bezpečnosti OSN, na což většina přítomných členů RB naštěstí reagovala slovy “to je ale pí*ovina!”. Mezi naše oblíbené konspirační teorie pak patří ta o bojových husách, vycvičených podle standardů NATO, které útočí na ruské stíhačky a sklady munice. Stále nedokážeme pochopit, proč si Kreml ptáky s nakažlivými nemocemi tak moc rád bere do huby.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme