Španělsko: vítězství konzervativců

Socialistická dělnická strana (PSOE) premiéra Pedra Sáncheze utrpěla v komunálních a regionálních volbách ve Španělsku těžké ztráty a konzervativní Lidová strana (PP) ovládla řadu klíčových radnic a regionů.

Volby, které se konaly do 12 ze 17 regionálních parlamentů v zemi a v obcích po celé zemi, jsou považovány za zvěstování jen několik měsíců před parlamentními volbami.

PP získala od PSOE kontrolu nad regiony Aragonie, Valencie a Baleárských ostrovů, i když k tomu, aby v nich mohla vládnout, bude potřebovat podporu další pravicové (ještě konzervativnější) strany Vox.

V Madridu konzervativní lidovci získali skoro polovinu hlasů. Populární prezidentka Madridského autonomního společenství (ekvivalent našeho kraje) Isabel Díaz Ayusová proslula mimo jiné výrokem že zákony prosazující LGBT ideologii jsou důsledkem „tyranského progresivismu“. Odmítla výzvu Mexika k omluvě za koloniální minulost a apokalyptické představy o tom, jak planeta shoří, odmítla coby „komunistické spiknutí“.

Značné ztráty utrpěla také krajně levicová strana Podemos, která mimo jiné přišla o všech 10 svých zástupců v madridském regionálním parlamentu.

Vzhledem k tomu, že PP získala o více než 750 000 hlasů více než PSOE, je celkový výsledek považován za obrovskou podporu šancí lídra konzervativců Alberta Núñeze Feijóa na vítězství v parlamentních volbách, které se uskuteční do konce roku.

Zároveň však podtrhuje závislost jeho strany na Voxu při sestavování vlády, neboť mezi hlavními španělskými stranami nemá k dispozici žádné jiné potenciální partnery. Strana VOX zdvojnásobila své hlasy oproti komunálním volbám v roce 2019 a nyní je přítomna ve všech regionálních parlamentech země.