Nemělo by uniknout naší pozornosti

Před několika měsíci ubodal sedmnáctiletý hoch v taneční škole v anglickém městě Southport tři dívenky k smrti a osm dalších zranil. Na internetu se vzápětí objevila falešná zpráva, že pachatelem, kterého se podařilo zadržet, je migrant, který teprve nedávno doplul do Anglie. Tato zpráva prý pocházela z Ruska. Nepřekvapilo by mě to, ale s jistotou to tvrdit nemohu.

Vzápětí vypukly v celé Anglii vážné nepokoje. Lidé rozbíjeli výlohy, snažili se zapálit ubytovnu s běženci, nejméně 39 policistů bylo zraněno.

Pak se objevila zpráva, že pachatelem je Axel Rudakubana, jenž se narodil ve velšském Cardiffu rwandským rodičům, kteří emigrovali do Spojeného království. Prý to byl milý hoch, který zpíval v kostelním sboru.

To byla voda na mlýn těm, kdo tvrdí, že muslimové jsou zpravidla spíše obětmi než pachateli. Mne by samozřejmě nepřesvědčili, nicméně uvěřil jsem tomu, že tento hoch neměl s islámem nic společného. Pro mne by to byla výjimka potvrzující pravidlo, podobně jako byl výjimkou norský vrah Anders Breivik. Rudakubanův případ nebyl vyšetřován jako teroristický čin.

Nedávno jsem ale zachytil zprávu, že při domovní prohlídce v bydlišti onoho chlapce nalezla policie materiály Al-Káidy, včetně návodu na výrobu vysoce nebezpečné chemikálie ricinu. Zprvu jsem tomu nechtěl věřit, ale pak jsem zjistil, že ve Spojeném království je to již všeobecně známo a že zpráva o tom se 29. října objevila i na Novinkách.cz. Jinak jsem v našich médiích tuto zprávu nezachytil. Pravda, nesleduji vše. V Británii jde ale o téma velmi probírané.

Zdá se, že policie měla od počátku indicie, že tu nějaké napojení na Al-Káidu bylo. Proč se to veřejnost dověděla až se značným zpožděním?

Vidím jeden možný důvod. Britská policie, místní samosprávy a konec konců i vláda se islamistů prostě bojí. A bojí se i toho, že původní obyvatelé se naštvou natolik, že vezmou věci do svých rukou.

Připomíná mi to mnohem vážnější incident, který se odehrál 11. března 2004 na nádraží ve španělském hlavním městě Madridu. Bombový útok si tehdy vyžádal 191 mrtvých a téměř dva tisíce zraněných. Španělská policie tehdy z tohoto útoku vinila baskické separatisty z organizace ETA, kteří se v průběhu dvacátého století skutečně dopustili mnoha teroristických činů, nicméně v posledních desetiletích od terorismu upustili a zmírnili i své politické požadavky, kterých chtějí dosáhnout nenásilnou cestou.

K útoku došlo tři dny před parlamentními volbami. Když se ukázalo, že pravicový premiér José María Aznar vědomě lhal, když z onoho zdrcujícího bombového útoku obvinil Basky, jeho strana prohrála volby. Novým premiérem se stal socialista José Luis Rodríguez Zapatero.

Jsem křesťan a politicky jsem konzervativec. Proto těžko snáším, pokud se konzervativci a/nebo křesťané dopouštějí nepravostí, a obzvlášť těžko snáším, pokud tak činí vědomě, jako španělský premiér Aznar.

Dnes už si naprostá většina západních politiků a zejména příslušníků tajných služeb dobře uvědomuje, že jsme ve velkém průšvihu. Teroristické útoky jsou na denním pořádku. Autority se je mnohdy snaží ututlat. Vrazi v řadě případů nejsou souzeni, protože „trpí vážnou duševní chorobou“. Některé lidskoprávní organizace úspěšně blokují veškeré pokusy o řešení. Před volbami se různé politické strany dušují, že budou situaci řešit, ale po volbách žádná smysluplná akce nenastane. Německo se pokouší tuto kriminalitu omezit zákazem dlouhých nožů. Bylo by to směšné, kdyby to nebylo tragické.

Hodně se mluví o rostoucí nedůvěře k institucím. Nechápu, jak se tomuto vývoji někdo může divit. Přitom je zřejmé, že má-li nastat nějaký obrat, bude zapotřebí tuto důvěru znovu získat. Jedno je mi jasné: Má-li nastat obrat, nesmí představitelé vlády, samospráv a silových složek lhát. Pravda je někdy velmi, velmi nepříjemná – zvláště v současné situaci, ve které jde opravdu o hodně.

Druhou podmínkou obratu je, že vláda, justice i policie přestanou měřit dvojím metrem. Bez radikální změny v této věci se bude nedůvěra jen prohlubovat.

Dan Drápal je český evangelikální teolog a publicista

 

Snímek: Anglická obranná liga (EDL)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč