Malý sloupek o cestě a kýblu

Nejnadanější syn starého náčelníka byl vybrán, aby si ve městě osvojil nauky bledých tváří. Až se jednou ke svému kmeni vrátí, převede jej přes práh nových zítřků. To není zkazka z Divokého západu. To poslanec Jan Farský odjíždí na studijní pobyt do USA v romanticko-misijním jazyku svých podporovatelů.

Možná jste někteří zaslechli cosi o automatizaci demokratické politické kultury zespoda. Prostřednictvím dělné spolkové činnosti, souvislé účasti na samosprávě, brebentěním se sousedy o posledním dění v hospodě/kavárně/vinárně/mléčném baru. Přiznávám, má to něco do sebe. Ale, a to si přiznejte zas vy, daná cesta hodí se pro balíky bez fantazie, např. odkudsi z Beneluxu.

My máme na víc. Jsme z vlasti Karla Hynka Máchy a Franze Kafky. Ze země, kde magický realismus platil již za životní standard, zatímco všude jinde se teprve nenápadně vměšoval mezi beletrii. Učit se „lidovládě“ tvrdnutím na obecních radách či chroustáním denního tisku není náš příběh. Tím je vyslat espritem nejobdařenějšího z nás na mystickou pouť na odvrácenou stranu Země. Tam vyvolenému za konfrontace s nejrozsáhlejším oceánem planety dopřát pohlcení nejnedozírnějšími končinami vědění sesbíraného kdy lidskými tvory o věčných otázkách svobody a moci.

„No tak se něčemu někdo přiučí. Co já z toho?“ si brbláte, zápecničtí chytrolíni. Což nevíte, čecháčkovští tlučhubové, že mysl se podobá kýblu? Ani ta nejgeniálnější ale není bezedná. A jednou začne přetékat. A kdo, jakkoliv rozumu mdlého, zrovna kolem půjde, kápne naň poznatek netušený, jejž by druhdy v potu tváře biflováním po ústavech vědeckých dolovati musel.

Kdo se tedy rmoutí pro páně poslancův odlet, působí si předčasnou újmu. Svízelí bude až návrat epochálního zákonodárce. Nesmí se nikde na zpáteční cestě zdržet. Jinak tekuté filozofické zlato z jeho přeplněného „kýblu“ přeteče na cizí závity. Ta ztroskotaná naděje národního znovuobrození!

A to jsem tutlal scénář ze žánru thrillerů nejtemnějších: představte si, že Thomase Jeffersona na steroidech přinutí povětrnostní důvody přesedat ve Frankfurtu nad Mohanem. V německém Frankfurtu!! Nestačí, že nám Skopčáci ideově vyžunkli Lenku Reinerovou, Otfrieda Preußlera, Jiřího Grušu, Jaroslava Rudiše i toho Kafku. Nepohrdnou ani sprškou z Farského. Vojenskému speciálu Oregon-Semily se nevyhneme!!!

Autor je profesí právník, ve volném čase básník.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme