Maďarsko přijímá Venezuelany

Maďarsko není známo zrovna jako šampion imigrace, v jednom případě se však rozhodlo udělat výjimku. Přijalo několik stovek uprchlíků z Venezuely. Přijatí mají maďarské kořeny, obvykle to jsou potomci lidí, kteří odešli z Maďarska do Venezuely po válce nebo po nezdařeném protisovětském povstání v roce 1956. Šlo celkem, o pět tisíc lidí. Právo návratu se týká jejich dětí a vnoučat. Z dosud známých informací se zdá, že prakticky všichni příchozí jsou Maďary jen podle jména. Neumí maďarsky, mají obvykle jednoho, maximálně dva maďarské prarodiče, a o zemi svých předků mají jen velmi vágní představy. Po zkušenostech ze socialistického ráje je pro ně ale Maďarsko zjevně velmi vítanou změnou. „Kdybych šel ve tři v noci  ven ve Venezuele, zastřelí mě“, stěžoval si webu index.hu jeden navrátilec.  A jiný  si naopak pochvaloval svou mzdu. „Sice tu nepracuji jako lékař, ale za svou mzdu si koupím jídla, kolik chci.“

Program se tak dá chápat buď jako velkorysé humanitární gesto nebo jako do krajnosti dohnaná snaha Maďarska starat se o své krajany v zahraničí, která byla dosud omezena především na Maďary ze sousedních zemí. V každém případě je ale spásou pro ty Venezuelany, kteří prokázali své maďarské kořeny a dostali se přes Ekvádor do Maďarska (Budapešť nemá ve Venezuele ambasádu, administrativu měla proto na starost ambasáda Ekvádoru, odkud také uprchlíci odletěli do Maďarska).

Program před rokem spustila maďarská vláda s charitativní organizací Maďarská služba pomoci Maltézského řádu a byl držen v tajnosti údajně z ohledů na bezpečnost, pravděpodobně však také z obav veřejnosti z migrantů, byť původně maďarského původu. Část Venezuelanů přišla do Maďarska už vloni.  Stát příchozím zajistil letenku, ubytování na rok, jazykové kurzy a pracovní povolení. Někteří si už prý našli v Maďarsku práci.

Vezmeme-li v úvahu rozdílné názory na migraci mezi Německem, je paradoxem, že Maďarsko v podstatě kopíruje politiku Německa, kam na základě „práva  krve“ přišlo několik milionů obyvatel bývalého Sovětského svazu s (často velmi vágním) německým původem.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč