Maďarsko: opoziční rádio přišlo o licenci

Rádiová stanice Klubrádió definitivně přišlo o licenci pro rozhlasové vysílání. Podzimní rozhodnutí mediálního úřadu včera potvrdil budapeštský soud, rádio se však chce bránit i na mezinárodní úrovni. Klubrádió platilo za poslední stanici s politickým programem, která je pro-opoziční, mívalo blízko k Demokratické koalici Ference Gyurcsánye. Důvodem k neprodloužení licence má být několik porušení rozhlasových regulací ze strany Klubrádia v posledních letech.
 
Stanice nepatřila mezi ty nejvíce poslouchané, obvykle nefigurovala v žebříčku 10 nejpopulárnějších stanic. Většina maďarských rádií se však politikou zabývá jen na úrovni základního zpravodajství, Klubrádió je svým publicistickým obsahem spíš výjimka. Naposled má na dané frekvenci vysílat tuto neděli, vysílání bude pak pokračovat už jen v online verzi. Klubrádió má vybudovanou komunitu lidí, která jej poslouchá na internetu, protože vysílalo pouze v Budapešti.
 
Opoziční politici z konce Klubrádia viní vládu, předseda hnutí Momentum András Fekete-Győr slíbil, že až opozice příští rok vyhraje volby, Klubrádió se vrátí. Dění kolem rádia označují za pokračování snahy Fideszu o podmanění mediálního trhu. Orbánova vláda říká, že do udělování licencí nijak nezasahuje, mluvčí kabinetu Zoltán Kovács na své stránce About Hungary upozornil na opakované pokuty za porušování regulací.