Když hranice překáží

Kráčím po ulici a dívám se na zástup v duhových barvách. Skandují, někteří tančí, často se smějí. Můžeme mít všechno. Láska pro všechny. Hlavně žádné hranice. Chceme volnost. Rozmanitost. Chceme si užívat, bavit se, žít. Kdo nám v tom zabrání?

Zdá se, že se starý svět se svými nemoderními hodnotami otřásá v základech. Zabočuji do vedlejší ulice. Všímám si pootevřených dveří kostela. Vstupuji dovnitř a usedám do poslední lavice. Hlavou mi jdou slova manželského slibu: Odevzdávám se ti. Přijímám tě. Já patřím tobě a ty mně. V dobrém i ve zlém. Až do konce. Zříkám se své svobody. Dobrovolně si stanovuji hranice, za něž mi manželský slib zakazuje jít. Svazuji se k tobě poutem a doufám, že obstojím a nezradím tě. A že ty nezradíš mě.

Pro některé mé blízké přátele se manželství stalo vězením. Vztah jim nefunguje a oni nevědí, jak dál. Bojují, ale zároveň si touží užít zbytku života, dokud to jde. Často si o tom povídáme. Pijeme přitom hodně vína a hovory končívají k ránu. Ne, život není snadný.

V mobilu mi blikne whatsappová zpráva. Píše mi kamarád. Je homosexuál. Koupili si s přítelem štěně a posílá mi fotku. Nesnáší duhové průvody a obstarat si dítě ho nikdy ani nenapadlo: „Vím, že to prostě nejde,“ svěřil se jednou. Hranice. Zkrocená touha mít od života za každou cenu všechno. „Přijď se podívat,“ blikne další zpráva. Má křehkou duši a jemné způsoby. To se mi na něm vždycky líbilo. Odesílám objímající smajlík. „Stavím se za hodinu.“ Odpověď přijde vzápětí. Nejdřív duha a po vteřině zvracející zelená postavička. Usměju se. Má smysl pro humor. Pomodlím se za svou rodinu, za přátele, za kamaráda s pejskem i za lidi v průvodu tam venku, co touží mít víc štěstí, než kolik si ho smějí brát.

Tento článek vychází v aktuálním tištěném čtvrtletníku Konzervativních novin, který je možné objednat za 400 Kč ročně.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme