Jak jsou na tom Rusové s tanky?

I přes nástup dronů má tank na bojišti svoje nezastupitelné místo. Ruská vojenská doktrína tradičně stavěla na silném tankovém vojsku. Jak jsou na tom ale Rusové po dvou a půl letech války a těžkých ztrátách, které utrpěli?

Vypadá to, že Rusové potřebovali všechny snadno reaktivovatelné a opravitelné stroje. Co jim zbývá, jsou stroje v různém stupni rozkladu vyžadující před nasazením minimálně rozsáhlé opravy.

Motorky místo tanků?

Tempo úbytku ze skladů se proto zpomalilo. Rusové už nějakou dobu nedokáží nahrazovat počty tanků, o které na frontě přicházejí. Kritický stav je zejména u variant typu T-80, kterému hrozí vyhynutí, pravděpodobně už během příštího roku. (Rusové tvrdili, že obnoví jeho výrobu, ale jestli se to stane, je otázka. Z hlediska efektivity je vždy výhodnější koncentrovat úsilí na výrobu jednoho typu.)

Tank T-80

Za poslední měsíce jsme viděli řadu videí, jak Rusové používají čínské motocykly a vozítka Desertcross nejen k přesunům za frontou, ale i v útočných operacích. U Vuhledaru se pokusila o útok kombinovaná skupina šesti obrněných vozidel a 30 motorek a dopadla zle. Desertcrossy se objevují na mnoha jiných místech a často s daleko menší podporou obrněných vozidel. Tanky T-62 obložené plechy a přestavěné na pohyblivé stodoly nemají funkční věž ani kanon.

Oblasti, kde mají Rusové převahu, je to využitím klouzavých bomb. Situace v dronové válce je nejasná. Kdyby došlo k rozhodnutí vybavit Ukrajinu modernějšími letouny daleko dřív, tak by ten problém s klouzavými bombami mohl být o dost menší a ruské letectvo už mohlo být v podobné situaci v jaké je ruské tankové vojsko.

Ale zpět k tankům…

Co Rusové vyrábí? Ono s tou výrobou je to tak – Rusko vyrábí jediný typ tanku. T-90M Proryv. Teoreticky od nuly. Nic jiného se nevyrábí. Nevyrábí T80, T72 a už vůbec ne T62 a T54. Takže pokud chceme sledovat všechny nově vyrobené ruské tanky, stačí se podívat na zastoupení typu T-90M na bojišti.

Tank T-90

Tohle jsou data z warspottingu, který má pro identifikaci přísnější kritéria než oryx. A tady vidíme, že zastoupení T-90 na bojišti sice maličko rostlo, ale pořád je to mezi osmi až deseti procenty ze všech ruských tanků. 90% ruských tanků na bojišti tvoří typy, které už Rusko dlouho nevyrábí, ale jen vytahuje ze skladů a případně modernizuje.

Proč píšu že „teoreticky od nuly“. Protože ani ten T90 před válkou podle mě nevyráběli tak, že by do Uralvagonzavodu došla z oceláren čerstvě svařená korba z nově vyválcováných plátů a nově odlitá věž. Podle propagačního předválečného pořadu tu poptávku po T-90 před válkou uspokojovali tak, že vzali nějakou existující korbu a věž ze skladu, totálně to rozebrali, očistili a zrekonstruovali a pak do toho namontovali všechnu tu novou technologii. A myslím, že to tak dávalo logiku.

Totiž celý Ruský obrněný vozový park měl podle plánů přejít na platformu T-14 Armata, což neměl být jen tank, ale na stejném základě měly být postaveny i všechny ženijní a velitelská vozidla, nové bojové vozidlo pěchoty a nová samohybná houfnice. A měla být zcela nová výrobní linka, která by tohle chrlila. Takže proč produkovat nově díly, kterých existuje „nekonečné“ množství na skladu, pro uspokojení omezené poptávky, jaká po typu T-90 existovala před válkou?

Produkují dneska Rusové  T-90 ze 100% včetně toho, že v ocelárnách svaří novou korbu a odlijí nová kola a věže? Předpokládám, že ano. Konec konců pokud to dřív nedělali, měli dva a půl roku na to začít dělat. Každopádně velká část i těch „nově“ vyprodukovaných T-90 postavených po roce 2022 má korby, které na satelitních snímcích zmizely z tankových skladů. Proto to počítání, které dělá Covert Cabal, v sobě zahrnuje do velké míry i „novou“ ruskou produkci.

Na satelitních snímcích zmizelo ze skladišť do roku 2024 100% typu T90. To jsou ty proryvy, které vidíme na grafu za poslední měsíce. Další budou už ty, které Rusko vyrobilo úplně od nuly.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč