Giorgia Meloni na summitu G7 vzkazuje: „mír neznamená kapitulaci!“

Drahá Violo, drahý Volodymyre, kolegové,

od začátku ruské agrese uplynulo 844 dní. 844 dní hrdinného ukrajinského odporu a neochvějné jednoty, která nikdy nezklamala ukrajinský lid.

Bránit Ukrajinu znamená bránit ten systém pravidel, který drží mezinárodní společenství pohromadě a chrání každý národ. Kdyby Ukrajina nemohla počítat s naší podporou, a byla by proto nucena kapitulovat, nebyli bychom dnes zde, abychom jednali o minimálních podmínkách pro vyjednávání. Jednali bychom pouze o invazi do suverénního státu a všichni si dovedeme představit, s jakými důsledky.

Vážené kolegyně a kolegové,

Mír neznamená kapitulaci – jak se zdá, že prezident Putin svými posledními prohlášeními naznačuje. Neznamená. Zaměňování míru s podrobením by bylo nebezpečným precedentem pro všechny. Dnešní konference představuje odvážnou iniciativu, která boří určité narativy, respektive propagandu. Nikdo nemůže zpochybnit naprostý význam tří zásadních témat celosvětového zájmu, o nichž se dnes jednalo – jaderné bezpečnosti, potravinové bezpečnosti a lidského rozměru, zejména návratu vysídlených dětí. Záleží na nich nám všem a myslím si – i na základě dnešní diskuse -, že na nich můžeme v mnohém stavět.

Itálie vždy plnila svou úlohu a nehodlá od ní ustoupit. Musíme však spojit veškeré možné úsilí, abychom Ukrajině pomohli hledět do budoucnosti. Přesně to jsme udělali na summitu G7 za italského předsednictví, kde jsme právě dosáhli dohody, že do konce roku poskytneme Kyjevu dodatečnou finanční podporu ve výši přibližně 50 miliard USD, a to s využitím mimořádných příjmů z imobilizovaných ruských státních aktiv. Jedná se o mimořádně významný úspěch, který je výsledkem skvělé týmové práce vedoucích představitelů skupiny G7.

Milý Volodymyre, jsem zde, abych Vám sdělili, že s námi můžete i nadále počítat, a to tak dlouho, jak bude třeba. Budeme se i nadále všemožně snažit, aby se všichni mezinárodní partneři angažovali, neboť i oni trpí globálními důsledky tohoto konfliktu. Hodláme udělat vše, co je v našich možnostech, aby se budoucnost míru a svobody pro Ukrajinu stala skutečností.

Děkuji vám.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč