Filozof a svoboda slova

Profesor Ryszard Legutko je polský politik, filozof, polyglot, bývalý disident a vydavatel ilegálního časopisu, a také člen Evropského parlamentu za Právo a spravedlnost. Jeho knihy vycházejí i v češtině a je častým hostem v České republice, kde vystupuje třeba s kardinálem Dukou. Nevystoupil ovšem na Middlebury College v USA.

Middlebury College je jedna z nejstarších amerických univerzit. Působí jako oáza vzdělanosti a kultivovanosti, jako skutečné místo pro gentlemany. Uprostřed lesů a hor malebného amerického státu Vermont se nachází kampus plný dvě stě let starých neo-klasicistních budov, tak trochu rozházených mezi parky. Zdání decentnosti ale klame. Zde před dvěma lety krajně levicoví studenti fyzicky napadli hostujícího pravicového profesora Charlese Murrayho, přičemž zranili liberální profesorku mezinárodních vztahů Allison Stangerovou, která se ho snažila chránit (jde mimochodem o manželku českého emigranta politologa Michaela Krause, bratra herce a moderátora Jana Krause).

Po této kauze založilo vedené Forum Alexandra Hamiltona, spojené s katedrou politologie, které mělo stimulovat svobodnou debatu a výměnu myšlenek. Fórum pozvalo například předního marxistického ekonoma Richarda Wolffa. Kupodivu nikdo neprotestoval. Ale pozvalo na debatu profesora Legutka (nutno dodat, že s velmi solidním a objektivním vysvětlením jeho postojů i situace v Polsku). A samozřejmě, ozvali se studentští aktivisté. S tím, že jsou pro to, aby zazněly i názory jiné než většinové, ale rozhodně ne názory „bigotů a pokrytců“. Proběhla tedy schůze studentů s obvyklými výhradami o tom, jak ani nebudou moct studovat, když bude jejich emocionální a mentální energie pohlcena něčím tak šokujícím, jako je konzervativní (homofobní, rasistický, xenofobní a mysoginní) profesor z Polska. A vedení udělalo čelem vzad a profesora na poslední chvíli odvolalo s oficiálním odůvodněním, že nedokáže zajistit bezpečnost všech účastníků.

Nicméně, profesor Legutko už byl na cestě. Jeden student z kurzu politické filozofie se proto zeptal profesora Matthewa Dickinsona, zda by nemohl Legutko vystoupit v rámci jeho přednášky? Dickinson souhlasil, ale nejdřív provedl ve třídě tajné hlasování, zda s tím studenti souhlasili. Souhlasili všichni. A profesor Legutko vystoupil. Ne na původně plánované otevřené přednášce, ale v rámci kurzu politologie. A ředitel Fóra Alexandra Hamiltona profesor Keegan Callanan se rozhodl Ryszarda Legutka pozvat znovu, aby promluvil o totalitních tendencích ve svobodné společnosti. Levicoví studenti budou mít dobrou příležitost dokázat, že to s těmi tendencemi není tak horké…

A my přispěme k dobré pověsti profesora Legutka tím, že přetiskneme ve dvou pokračováních jeho kritiku feminismu…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!