Elon Musk chce žalovat nevládní organizace financované Georgem Sorosem kvůli omezování svobody projevu

Elon Musk prohlásil, že X, dříve známý jako Twitter, bude žalovat organizace financované Georgem Sorosem, které dle něj na platformě prosazovaly potlačování svobody projevu.

Musk, který loni koupil Twitter a zavázal se, že z této platformy udělá baštu svobody projevu, v příspěvku na X 23. srpna uvedl, že souhlasí s názorem investigativního novináře Michaela Shellenbergera, že nevládní organizace financované Georgem Sorosem nepravdivě tvrdí, že přibývá „případů nenávisti“, aby prosadily omezení svobody projevu.

„Politici a nevládní organizace financované Georgem Sorosem tvrdí, že ‚nenávistných incidentů‘ přibývá, ale není tomu tak Údaje ukazují pravý opak: tolerance vůči menšinám je vyšší než kdy jindy a má rostoucí míru.“

– napsal Shellenberger ve svém příspěvku

Musk na příspěvek souhlasně zareagoval, a přislíbil, že podá žalobu.

„Přesně tak. X podá žalobu, aby to zastavil.“

– napsal Musk

Shellenberger při svém tvrzení sdílel článek irského novináře Bena Scallana, který napsal, že nevládní organizace podporované nadací Open Society Foundations (kterou založil Soros), prosazují v Irsku a Skotsku „cenzurní agendu“, která zahrnuje policejní prohlídky domácností a osobních zařízení.

Epoch Times se obrátil na Open Society Foundations s žádostí o komentář k těmto tvrzením a právní hrozbě Muska.

Více informací

Ve Scallanově článku se uvádí, že irští představitelé, včetně ministryně spravedlnosti Helen McEnteeové, tvrdí, že v Irsku narůstá počet trestných činů z nenávisti. Poukazují na zprávu o 29% nárůstu trestných činů z nenávisti v roce 2022 ve srovnání s předchozím rokem.

Napsal, že policie a vláda v Irsku již několik let vyzývají lidi, aby hlásili nenávistné incidenty, a že policie si stanovila cíl zvýšit počet nahlášení takovýchto trestných činů, což mohlo přispět k jejich hlášenému nárůstu.

Novinář také upozornil na výzkum, který naznačuje, že lidé dnes častěji než v minulosti označují věci za „škodlivé“ a „nenávistné“, což naznačuje širší kulturní posun ve vnímání toho, co je takovým trestným činem.

Tvrdí, že zvýšená pozornost věnovaná nenávistným projevům by mohla sloužit jako záminka pro snahu irské vlády přijmout přísné zákony o nenávistných projevech, které by kriminalizovaly držení „nenávistných materiálů“ a ukládaly tresty za odmítnutí poskytnout úřadům hesla k zařízením.

V této souvislosti navrhovaný zákon (pdf) z roku 2022 byl kritizován za potenciální omezování svobody projevu a obrácení důkazního břemene, které klade důkazní břemeno na obviněného.

„Je těžko uvěřitelné, že navzdory rostoucímu počtu případů trestných činů z nenávisti a všeobecné podpoře veřejnosti pro kriminalizaci takových činů Irsko dosud nemá zákony o trestných činech z nenávisti a bude jednou z posledních zemí v Evropě, která takovou legislativu přijme.“

– uvedla McEnteeová ve svém projevu v polovině června

„Budou tolerovány uštěpačné memy?“

Během nedávné červnové debaty o návrhu zákona v irském Senátu nezávislý senátor Ronan Mullen nastolil otázku, zda zákon by nezacházel příliš daleko, například tím, že by trestal lidi za debaty o genderové identitě.

„Budou tolerovány uštěpačné memy?“  citoval senátora britský deník The Telegraph

„Bude nošení plakátu s nápisem ‚Muži nemohou kojit‘ důvodem k vyšetřování nenávistných projevů nebo až k pětiletému odnětí svobody, doživotní nálepce nenávistného zločince a všem stigmatům a životním omezením, která s tím souvisejí? To vlastně nikdo neví,“

– řekl

Irské ministerstvo spravedlnosti sdělilo deníku The Telegraph, že laťka pro stíhání podle navrhovaného zákona bude „velmi vysoká“ a že „trestné podněcování k nenávisti nebude oblastí, do které by někdo zabloudil náhodou“.

Hrozba soudního řízení z Muskovy strany přichází poté, co společnost X podala žalobu na Centrum pro potírání digitální nenávisti (CCDH). Tvrdí v ní, že tato nezisková organizace vedla „zastrašovací kampaň s cílem odlákat inzerenty“ od platformy tím, že uváděla nepravdivá nebo zavádějící tvrzení o množství obsahu na X, který údajně „propaguje nenávist“.

Soros jako „Magneto“

V nedávném rozhovoru s Muskem se reportér CNBC David Faber ptal šéfa společnosti Tesla na kontroverzní tweet, ve kterém přirovnal Sorose ke komiksovému padouchovi Magnetovi.

„Chce podkopat samotnou strukturu civilizace. Soros nenávidí lidstvo,“

– uvedl Musk ve svém tweetu

Na dotaz, zda neuvažoval o dopadu svých kontroverzních tweetů na hospodářské výsledky společností, které řídí, Musk uvedl, že se odmítá nechat umlčet hrozbou klesajících zisků.

„Budu si říkat, co chci, a pokud to bude mít za následek ztrátu peněz, budiž. To je svoboda projevu. Mám právo říkat, co chci.“

– řekl v rozhovoru s Faberem

Převzato z The Epoch Times (překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme