Cynický klíč pro nerozhodnutého voliče aneb Operace Masakr…

Níže uvedená stupnice není určena voličům, kteří jsou spokojeni s fungováním současné vlády a působením Andreje Babiše v roli premiéra a chtějí jej za to odměnit svým hlasem. Ti přirozeně mají rozhodování snadné a budiž to respektováno. Pak jsou tu ti, kteří mají podobně jasno, avšak v obráceném gardu. A pak jsou tu ti ostatní.

Ti, jejichž postoj by šlo popsat asi takto: „S výkonem vlády spokojen nejsem/Babiše moc nemusím, ale…“ Ta druhá část souvětí pak může mít různou podobu. Například: „strana XY je pro mě nevolitelná„, „je těžké vybrat menší zlo„, „nevím, koho volit„, „můj hlas stejně nic nezmění„, „nemám rád politické strany“ atd. A právě jim je určen tento seznam.

Chápu, že je těžké se nechat přesvědčit k volbě té „správné“ koalice, když může existovat mnoho zdánlivě dílčích a subjektivních, ale přesto zcela legitimních důvodů, které u daného voliče vyznívají proti. Přesto však je možné učinit i méně dramatickou změnu a svou volbu poupravit jen menším způsobem, což i tak může mít potenciálně významný efekt.

Následuje pořadí, které nabízí seznam seřazený sestupně. Tedy nejvýše je způsob hlasování nejméně přínosný pro pokračování vlády Andreje Babiše. A naopak nejníže ten, který nejvíce přispěje k jejímu pokračování.

 1. SPOLU, Pirstan
 2. jakákoli strana s výjimkou těch uvedených níže
 3. Strana zelených, Volný blok
 4. nevoliči, prázdné lístky, neplatné hlasy
 5. SPD
 6. ANO
 7. KSČM, ČSSD, Přísaha, Trikolóra (TSS)

Poznámky:

 • obecně – tento seznam je seřazen výhradně podle výše uvedeného kritéria, a proto nehodnotí, který ze subjektů má lepší program, sympatičtější kandidáty atd.
 • ad 1. – výběr mezi těmito dvěma na základě osobních preferencí, ale jelikož oba subjekty odmítají spolupráci s ANO, tak jsou v tomto seznamu fakticky na rovnocenné pozici
 • ad 2. – platné hlasy pro tyto subjekty zvednou celkovou volební účast nad 5% a tedy pro skupinu v bodě 7. bude těžší se dostat do Sněmovny, což zvyšuje šanci na čtyřnásobný sestřel
 • ad 3. – stejně jako předchozí bod, ale na rozdíl od výše uvedených subjektů, které nedosáhnou na peníze od státu, tyto hlasy znamenají zvýšit šanci těchto dvou stran na podojení státního příspěvku
 • ad 4. – neplatné hlasy a neúčast snižují celkový počet platných hlasů a tedy zvyšují šanci na úspěch pro skupinu v bodě 7.
 • ad 5 – hlavní koaliční partner/podporovatel budoucí Babišovy vlády, který se s jistotou dostane do Sněmovny
 • ad 6 – vítěz voleb, jenž je však ohrožen tzv. Kletbou Jiřího Paroubka
 • ad 7 – současní/budoucí partneři ANO, jejichž hromadná absence ve Sněmovně výrazně snižuje šanci na stojedničkovou většinu pro Babišovu vládu, zatímco naopak překonání pětiprocentní hranice alespoň jedním z nich dramaticky zvyšuje šanci na pokračování současné vlády, byť možná s dílčími změnami na místě Babišových komparzistů

V případě údivu nad společností, v níž se v tomto seznamu nachází Trikolóra, je možná dobré si přečíst tento článek.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!