Je nad slunce jasné, že pokud se Donald Trump vrátí do Bílého domu, nejenže bude požadovat, aby evropské země platily mnohem více nákladů na obranu před Ruskem, ale ve skutečnosti nám v tom nehodlá pomáhat, píše Dominic Lawson v Daily Mailu.
Minulý měsíc vyšlo najevo, že Trump řekl předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové: „Odejdeme, vystoupíme z NATO. A mimochodem, dlužíte mi 400 miliard dolarů, protože vy Němci jste nezaplatili, co jste měli zaplatit za obranu“.
Říká se, že to byl jakýsi bluf; Trumpova vyjednávací taktika, jak Evropany přimět, aby platili více. Ne však podle Johna Boltona, který byl jeho poradcem pro národní bezpečnost: „Byl jsem u toho, když téměř vystoupil z NATO. On nevyjednává. Jeho cílem není posílit NATO, ale položit základy pro vystoupení.
Před čtrnácti dny jsem byl na obědě, který přední westminsterský think-tank Policy Exchange pořádal pro muže, jehož mnozí tipují na budoucího poradce pro národní bezpečnost: Elbridge Colbyho.
Výřečný Colby, který během první Trumpovy administrativy působil jako náměstek ministra obrany, šokoval přítomné britské vojenské odborníky svým důrazným naznačením, že ruský útok na evropského člena NATO nutně nepovažuje za důvod, aby USA vyslaly své síly do akce.
Nedal na to, když jeden z hostů poukázal na to, že když USA po 11. září hledaly podporu pro svou invazi do Afghánistánu, všichni jejich spojenci z NATO vyslali své vojáky na podporu USA.
Colby, stejně jako Trump, považuje Čínu za jedinou vážnou hrozbu pro americké zájmy a domnívá se, že veškerá vojenská strategie Washingtonu by měla být zaměřena proti plánům Si Ťin-pchinga na „asijskou hegemonii“ tedy převzetí kontroly nad souostrovím ostrovů, které se táhne od Japonska přes Tchaj-wan až k jižnímu okraji Jihočínského moře.
Colby nám řekl, že Evropa není priorita a odmítl myšlenku, že by Američané „měli zlomit kopí v Evropě, která je pro nás mnohem méně důležitá“.
Když jsem s ním poté hovořil, Colby řekl: „Musíte si uvědomit, že jsem v tomto ohledu ještě umírněný, ve srovnání s mnoha členy Republikánské strany A dodal: „Váš premiér říká, že dá na obranu 2,5 procenta HDP Spojeného království. Proč ne 3,5 procenta? Tolik vydává Amerika.
Správná připomínka. Před půl stoletím, kdy v Evropě nebyla válka, se na obranu vydávalo 5 procent našeho HDP.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme