Akcie ukrajinských firem prudce rostou

Akcie ukrajinských firem dnes nečekaně prudce rostou. Akciovým investorům vhání optimismus do žil víkendový postup ukrajinských vojsk. Kritické, nebývalé selhání vojsk ruských, které jej způsobilo, může být totiž známkou hlubších problémů Putinovy armády. O víkendu se objevila také kritika samotného Putinova režimu z okruhů, které mu dosud byly plně oddány, například z řad některých bývalých politiků, dokonce poslanců Dumy, proruských blogerů a různých propagandistů, kteří se válečné a vojenské problematice věnují.

Investoři do ukrajinských akcií sází na to, že by víkendový vývoj mohl znamenat zlepšení situace na bojišti z pohledu právě vojsk ukrajinských, a nakonec vést k výsledku, který bude pro ukrajinskou ekonomiku příznivější, než se dosud zdálo.  Nutno však říct, že investoři po celém světě mají obecně sklony reagovat na nečekaně příznivé zprávy bezprostředně přehnaně. A přeceňovat je. Stejně jako jsou zbytečně moc pesimističtí, když se objeví naopak nečekaně negativní novina.

Každopádně ukrajinský zemědělský producent Kernel, jenž se specializuje do dodávky obilnin a slunečnicové produkce, dnes na burze ve Varšavě přidával až dvacet procent. Cukrovarnický podnik Astarta rostl na téže burze až takřka o patnáct procent.  Společnost Ferrexpo, jež se zaměřuje na těžbu železné rudy, rostla na londýnském parketu až takřka o dvacet procent.